Birçok Facebook Çalışanlarının Banka Bilgileri Çalındı

Bir hırsız, geçtiğimiz ay meydana gelen bir olayda 29.000 Facebook çalışanına ait kişisel bankacılık bilgilerini çalmayı başardı.

Bu veri hırsızlığı, Facebook‘un sistemine girmeyi içermiyordu, bunun yerine bir Facebook çalışanının şifrelenmemiş birkaç sabit disk çalan bir kişinin sonucuydu. Şirket, çalışanlarını Cuma günü gönderilen bir e-posta ile uyarıldı.


Çoğu veri hırsızlığı hacklenmeyi içermesine rağmen, kaybolan veya çalınan bir sabit diskin özel bilgileri yanlış ellere bırakması duyulmamış. Bu konu, özel şirketleri ve devlet kurumlarını da etkiledi; Bazı durumlarda, bir dizüstü bilgisayar bir araçtan alındığında veriler kaybolurken, diğerleri seyahat ederken taşınabilir bir sürücüyü kaybeder.

29.000 Facebook çalışanı etkilendi

Birçok Facebook Çalışanlarının Banka Bilgileri Çalındı

Bu son örnekte, Bloomberg bir Facebook çalışanının aracından birden fazla şifrelenmemiş sabit disk çaldığını bildirdi. Sürücüdeki veriler, banka hesap numaralarını, çalışan isimlerini ve Sosyal Güvenlik numaralarının sadece son dört basamağını ve çalışanlara ne kadar ödeme yapıldığı gibi özel ayrıntıları içerir.

Sürücülerin hiçbiri, geçmiş yıllarda kullanıcı verilerinin kullanımıyla ilgili sayısız endişeyle karşılaşan şirkete göre, Facebook kullanıcıları ile ilgili bilgiler içermiyordu. Bir şirket sözcüsü, Bloomberg’e, hırsızlığın büyük olasılıkla bir ‘parçalama ve suça kapılma’ olduğunu ve verilerin çalınması için doğrudan bir çaba olmadığını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu