Tiktok Takipçi Satın Al

Evde Güvenli İnternet İçin TP-Link!

Yeni nesil ağ ürünleri ile evlerde hem WiFi ağının güvenliğini sağlamak hem de aile üyelerinin internet erişimlerini düzenleyerek internet ortamındaki tehlikelerden korumak mümkün.

İnternet ve ona bağlanabilmek için WiFi, artık herkes için bir ihtiyaç. Hemen her eve internet girdiği gibi internete erişim yaşı da giderek düşüyor. Hatta henüz yürüyüp konuşamayan çocuklar bile ellerine verilen tablet bilgisayar ya da akıllı telefonlarla ve bu cihazlarda izlemeleri için açılan video filmlerle ilk internet deneyimlerini yaşıyorlar. Ancak sanal ortam ve güvensiz WiFi bağlantıları çok çeşitli tehlikelere de sahip. Özellikle son yıllarda çocukları ölüme kadar sürükleyen oyun ve uygulamalar ve yol açtıkları kötü haberler giderek artıyor. Bu nedenle WiFi ağının ve bağlı cihazların güvenliği daha da önemli hale geldi.


Evde güvenli internet ve başta çocuklar olmak üzere aile bireylerinin internet erişimlerinin düzenlenmesi ve kontrolü için yapılabilecek ve yapılması gerekenler aslında çok basit. Dünya WiFi çözümleri pazarının güçlü üreticisi TP-Link, ağın güvenliği için mutlaka yeni nesil, güçlü güvenlik özelliklerine sahip ürünlerin kullanılması gerektiğini; işletim sistemi güncellemelerinin düzenli yapılmasını ve mutlaka güçlü bir WiFi şifresi oluşturulmasını öneriyor. Ülkemizde çok yaygın olan ortak ağ kullanımının, güvenlik açısında çok riskli olduğunu ve ailelerin bundan kaçınmasını salık veriyor.

Eve gelen misafirlerle WiFi şifresinin paylaşılması ve farklı cihazların ağa dahil edilmesinin de olumsuz sonuçlar getirebileceğini söyleyen TP-Link yetkilileri, böyle durumlar için ‘Misafir Ağı’ özelliğinden yararlanılmasını öneriyorlar. TP-Link’in şu anda satılan hemen her model modem ve yönlendiricisinde (router) bulunan ‘Misafir Ağı’ özelliği ile aileler evlerine gelen misafirler için ayrı bir şifre ile özel bir ağ oluşturabilirler. Böylece misafirler, arkadaşlar ya da çocukların arkadaşları, ev ağındaki cihazlara erişemezler ve ailenin WiFi şifresini öğrenmezler.  Bu özelliği etkin kılmak ve ayarlarını yapmak da çok basit. Özellikle yeni nesil tüm TP-Link modellerinin desteklediği Android ve iOS uygulaması olan Tether ile akıllı telefonlarda Misafir Ağı’nı etkin hale getirip, şifre belirleme, bu ağa bağlı cihazları görmek son derece kolay.

Evde Güvenli İnternet İçin TP-Link!

Çocukları sanal dünyanın tehlikelerinden korumak için…

Ailelerin en önemli sorunu olan çocukların sanal dünyada güvenliği konusunda da ağ cihazları ile yapılabilecek şeyler var. TP-Link yetkilileri, bu konuda en önemli şeyin çocukların eğitimi olduğunu belirterek, eğitim ve aile bireylerinin bilinçlerinin artırılmasının yanı sıra modem/router’larda yer alan Ebeveyn Denetimi özelliğinden ailelerin mutlaka bilgi sahibi olması ve bu özelliği kullanmalarını öneriyorlar. Aynı Misafir Ağı özelliğinde olduğu gibi Ebeveyn Denetimi’nin kullanılması da Tether uygulaması üzerinden basitçe yapılabiliyor. TP-Link yetkilileri, ağa bağlı tüm cihazların bağlantı saatlerinden ağda kalacakları süreye kadar pek çok kısıtlama ve denetimin bu özellik ile mümkün olduğunu söylüyorlar. Örneğin çocuğun bilgisayarından ya da tablet/telefonunda –ağa bağlı iken- bazı web sitelerine erişmesi tamamen engellenebilir. Hangi saatlerde internete bağlanabileceği belirlenebilir.

TP-Link’in ağ ürünlerini akıllı telefonlardan yönetmeyi sağlayan Tether uygulaması ile hem tüm bu düzenlemeleri yapmak hem de anlık olarak ağa bağlı cihazları görmek mümkün oluyor. Böylece anne-babalar örneğin ders çalışma saatinde çocuğun bilgisayarından internete bağlı olduğunu görebiliyor ve erişimini engelleyebiliyor.

Ayrıca TP-Link Ev WiFi Sistemi olan Deco modellerinde Ebeveyn Denetimi’nden çok daha gelişmiş güvenlik özelliklerini barındıran ve Trend Micro antivirüs yazılımı da dahil olan HomeCare paketi yer alıyor. Deco kullanıcıları, gelişmiş firewall donanımlarında bulunan ‘kategori bazlı web sitesi engelleme’ dahil bazı uygulamaları ve siteleri engelleme, zaman sınırı belirleme, yaş filtreleri kullanılan kullanıcı profilleri atama gibi kontrol ve sınırlamaları yapabiliyorlar.

İnternet günümüz yaşamında olmazsa olmaz. Çocukların da internete erişmesi gerekiyor ancak olumsuz içeriklerden, tehlikeli site ve uygulamalardan uzak durmaları çok önemli. Ailelerin hem bu konuda çocuklarını sürekli eğitmeleri ve uyararak bilinç oluşturmaları, hem de bu içeriklere çocukların erişimini engellemek için modem ve yönlendiricilerdeki özellikleri, denetimleri kullanmaları öneriliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu