Tiktok Takipçi Satın Al

En Büyük Bakteri Yiyen Virüs Keşfedildi

Bilim insanları en büyük bakteri yiyen virüsü keşfettiler. Bakterileri öldüren devasa virüsler, dünyanın dört bir yanındaki ekosistemlerde kaplıcalardan tatlı su göllerine ve nehirlere kadar gizleniyor.

Şimdi, bir grup araştırmacı, yeni bulgulara göre, yaşayan ve cansız arasındaki çizgiyi bulanıklaştıracak kadar büyük ve çok karmaşık olan bu bakteriyofajların bazılarını keşfetti.


Bakteriyofajlar veya kısaca “fajlar”, özellikle bakterileri enfekte eden virüslerdir. Fajlar ve diğer virüsler canlı organizmalar olarak kabul edilmezler çünkü başka bir organizmanın yardımı ve hücresel makinesi olmadan biyolojik süreçleri gerçekleştiremezler.

Bu, zararsız oldukları anlamına gelmiyor: Yeni bir çalışmada araştırmacılara göre, fajlar ekosistem değişikliğinin önemli itici güçleri çünkü bakteri popülasyonlarını avlıyorlar, metabolizmalarını değiştiriyorlar, antibiyotik direncini yayıyorlar ve hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olan bileşikler taşıyorlar. 12 Şubat Nature dergisinde yayınlandı.

Bu sinsi istilacılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmacılar, kendileri ve meslektaşlarının dünyadaki yaklaşık 30 farklı ortamdan topladıkları örneklerden oluşturdukları bir DNA veritabanını araştırdılar, insanların bağırsaklarından ve Alaskan geyiğinden bir Güney Afrikalı biyoreaktöre ve bir Tibetli kaplıca, bir açıklamaya göre.

En Büyük Bakteri Yiyen Virüs Keşfedildi

İlk defa bu tür bakteri keşfedildi

Bu DNA’dan, ortalama faj genomundan dört veya daha fazla genomu olan 351 büyük faj keşfettiler. Bunlar arasında, 735.000 baz çifti genomu – DNA molekülünün “merdiven” yapısının basamaklarını oluşturan nükleotit çiftleri – veya ortalama fajdan yaklaşık 15 kat daha büyük olan bugüne kadar bulunan en büyük faj vardı. (İnsan genomu yaklaşık 3 milyar baz çifti içerir.)

Bu fajlar, bakteri ve archaea gibi “geleneksel virüsler ve geleneksel canlı organizmalar olarak düşündüğümüz melezlerdir”, kıdemli yazar Jill Banfield, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Dünya ve gezegen bilimleri profesörü ve çevre bilimi, politika ve yönetimi, açıklamada söyledi. Açıklamaya göre, bu büyük fajların genomu birçok bakterinin genomlarından çok daha büyük.

Bilim adamları kesin olarak bilmiyorlar, ancak bu fajların DNA’larını bakterilere enjekte ettiklerinde, fajların kendi CRISPR sisteminin bakterilerin CRISPR sistemini güçlendirdiğini düşünüyorlar. Bu şekilde, kombine CRISPR sistemi diğer fajların hedeflenmesine yardımcı olabilir (rekabetten kurtulmak).

Dahası, bazı fajların ribozomların çalışması için gerekli proteinleri kodlayan genlere sahip olduğunu keşfettiler – genetik materyali proteinlere çeviren bir hücresel makine (proteinler DNA’nın talimatlarını yerine getiren moleküllerdir). Bu proteinler tipik olarak virüslerde bulunmazlar, ancak açıklamaya göre bakteri ve arkalarda bulunurlar.

Açıklamaya göre, bu yeni keşfedilen fajların bazıları bakteri konaklarındaki ribozomları kendi proteinlerinin daha fazla kopyasını yapmak için de kullanabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu