Tiktok Takipçi Satın Al

Dünya’ya Çarpma Olasılığı Olan Asteroit Es Geçecek!

2006 Ağustos’unda, keşfedilen 2006 QV89 asteroitinin küçük de olsa Dünya’ya çarpma olasılığının olduğu söylenmişti.

Fakat öyle görünüyor ki, potansiyel olarak zararlı olan bu uzay kayası randevusunu kaçırdı. ESA asteroitin halen gökyüzünde belirmediği onayladı ve yakın zamanda çarpma olasılığını eledi.


Asteroit 2006 QV89, ilk keşfedildiğinde,9 Eylül 2019’da dünyaya çarpma olasılığının 7000’de 1 olduğu bulunmuştu. 10 günlük görünür olan asteroit sonrasında uzayın derinliklerinde kaybolmuştu.

Potansiyel çarpışma tarihi giderek yaklaşırken, astronomlar gökyüzüne bakmaya devam ediyorlar. Halen rotaya dair kesin bir veri toplanmamışken, kimse asteroitin nerde olduğunu bilmiyor.

Tabi yine çarpışma rotasında ise nerede olabileceğini biliyoruz. ESA ve ESO tüm gökyüzünü taramak yerine birkaç noktaya odaklanmış durumda bekliyor.

İlgili Makaleler

Dünya’ya Çarpma Olasılığı Olan Asteroit Es Geçecek!

4 ve 5 Temmuz tarihlerinde Şili’deki VLT(Very Large Telescope-Çok Büyük Teleskop) kullanılarak bu rotalar gözlendi. Fakat asteroite dair halen hiçbir işaret yok. Ekibe göre bu kaya umulandan daha küçük bile olsa halen gözlenebilir olmalıydı. İşte bu nedenle Eylül’de bir çarpışma olasılığını elediler. Böylece ilk kez tespit edilememe(non-dedection) kullanılarak, asteroit çarpması hariç bırakıldı.

Yine de Asteroit, 2006 QV89, Dünya’nın etrafından uçup geçebilir. Fakat bu bile bu asteroitin 20 ila 50 metre büyüklüğünde olabileceği tahmin edildiğinden, gezegen katili kayalardan olma olasılığı yok. Yine de bu büyüklükte bir asteroit ancak binalara biraz zarar verebilir, ciddi bir tehlike yaratamaz.

Daha önce 2013’de Rusya Chelyabinsk ‘e düşen meteorun 20 m büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Dinozorların sonunu getiren göktaşı ise 10 km genişliğinde dev bir kayaydı.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu