bayigram.com

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

GitHub, yıllık olarak açıkladığı en popüler yazılım dillerini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Microsoft, daha fazla geliştirici bulmacasını çekmek için GitHub‘ı 7.5 milyar dolara satın aldı.


En popüler programlama dilleri hakkında düzenli rapor ve programcılar için her yerde bulunan kod paylaşım hizmeti hakkında açık kaynaklı projeler. GitHub’a göre, en popüler 10 programlama dili açıklandı.

GitHub, 40 milyon geliştiricinin projeleri için kişisel ve profesyonel başkalarıyla işbirliği yapmak ve kodlarını paylaşmak için kullandığı bir merkez haline geldi.

Daha geçen yıl Microsoft, GitHub’ı 7.5 milyar dolara satın alarak, Amazon ve Microsoft’a karşı rekabet ederken daha fazla geliştiriciyi buluta çekmek için stratejisinin ana bileşenlerinden biri haline getirdi.

Geliştiriciler için en büyük çevrimiçi toplama noktalarından biri olan GitHub, Octoverse Eyaleti adlı bir yıllık rapor yayınlayarak geliştiriciler arasında hangi programlama dillerinin en popüler olduğunu izler. Yeni rapor, bu hafta yeni çıktı ve bize, teknolojinin geliştiricilerinin dünyanın dört bir yanına akın ettiği yeni bir fikir verdi.

1. JavaScript

JavaScript, dünyadaki en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Çünkü web sayfaları oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri. Web sitelerini etkileşimli kılmaya yardımcı olur ve oyun oluşturmak için de kullanılabilir. Geliştiriciler buna bayılır çünkü hafif, esnek ve güçlüdür. Ancak, ismine rağmen, çok az ortak noktası var.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

2. Python

Python hem en popüler programlama dillerinden hem de en hızlı büyüyen dillerden biridir. Popülerlik açısından, geçen yıl üçüncü sıradan 2019’da ikinci sıraya geçti. Bu açık kaynaklı dil, yapay zeka uygulamaları ve veri bilimi için sıkça kullanılıyor, ancak başlaması kolay olduğu da biliniyor. Python’un çevresinde geniş bir topluluk ve hatta kendisine özel konferanslar ve buluşmalar var.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

3. Java

Java ilk olarak 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirildi ve daha sonra Oracle tarafından satın alındı. Bu açık kaynak dil, Twitter ve Netflix gibi şirketler tarafından kullanılıyor ve büyük şirketlerde standart bir şey. Geliştiriciler mobil ve web uygulamaları, oyunlar ve veritabanı tabanlı yazılımlar oluşturmak için Java’yı kullandılar. Ayrıca geliştiricilerin diller arasında kolayca geçiş yapmasını sağlayan C ++ ve C # ‘ya benzer.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

4. PHP

PHP: Hypertext Preprocessor (evet, “P”, “PHP” anlamına gelir), web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturma için açık kaynaklı bir programlama dilidir. Ayrıca veritabanları ile iyi çalışır ve Facebook ve Yahoo tarafından kullanılmıştır. Ancak, geliştiriciler uzun zamandır onu en kötü programlama dillerinden biri haline getirmişlerdir.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

 5. C#

“C-sharp” olarak telaffuz edilen C #, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafından Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Programlama dili Java’ya benzer. Mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda kullanılır.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

6. C++

C ++ programlama dili C’den ayrılır ve neredeyse 1979 yılına kadar dayanır. Bjarne Stroustrup, doktora tezi üzerinde çalışırken C’ye ek özellikler eklemenin bir yolu olarak yarattı. Bugün hala yaygın olarak kullanılıyor. , birçok işletim sistemindeki, tarayıcıdaki ve oyundaki ana dil olduğundan.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

7. TypeScript

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve tutulan açık kaynaklı bir programlama dilidir. En popüler dillerden sadece biri değil, aynı zamanda en hızlı büyüyenlerden biri. Benzer sözdizimi ve anlambilimiyle, JavaScript’e çok benzer, ancak geliştiricilerin büyük ölçekli uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan daha güçlü özelliklere sahiptir. Ayrıca, Microsoft’un GitHub’daki en iyi açık kaynak projesi olan ücretsiz kod editörü Visual Studio Code tarafından da destekleniyor .

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

8. Shell

Shell özellikle BT departmanında popülerdir ve doğrudan işletim sistemine ne yapacaklarını söyleyen komutlar yazmalarını sağlar. Uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek veya dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için kullanılabilir.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

9. C

C, 1972’de Dennis Ritchie tarafından geliştirilen, günümüzde hala kullanılan en eski programlama dillerinden biridir. Çok çeşitli bilgisayar sistemleri ve donanımlarını programlamak için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştır. Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere birçok popüler dilde kökleri C’dir.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

10. Ruby

Ruby, kullanımı basit olmaya odaklanan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Yaratmak için en sevdiği dillerin en iyi kısımlarını harmanlayan Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından yaratılmıştır. 1995 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Ruby diline dayanan birkaç konferans ve buluşma ile daha popüler hale geldi.

Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dili Belli Oldu

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu