Tiktok Takipçi Satın Al

Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Avrupa’da Piyasaya Sürüldü

Avrupa, dünyanın en büyük türbininin piyasaya sürüldüğünü bildirdi. 20.000 eve güç sağlamak için gerektiği kadar yeşil enerji üretebilir.


Anakara İskoçya’nın kuzeyindeki bir takımada olan Orkney’deki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’nde 680 tonluk bir gelgit türbini elektrik üretmeye başladı. Araştırmacılar, bunun İngiltere’nin gelişmekte olan deniz enerjisi sektörü için “büyük bir adım” olduğuna dikkat çekiyor.


İskoç mühendislik firması Orbital Marine Power, 2 megavatlık türbininin Orkney Adaları yakınlarındaki bir rezervuara nasıl demirlendiğini ve bir denizaltı kablosunun onu karadaki yerel elektrik şebekesine nasıl bağladığını anlattı.

Şirket, 74 metre uzunluğundaki türbinin önümüzdeki 15 yıl boyunca denizde çalışması beklendiğini söyledi. Araştırmacılara göre bu kapasite yaklaşık 2 bin İngiliz evinin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek.

Türbin ayrıca gücü, “yeşil hidrojen” olarak adlandırılan şeyi üretecek olan toprak tabanlı bir elektrolitik hücreye aktaracak. Orbital Marine Power CEO’su Andrew Scott yaptığı açıklamada, haberi “O2 için bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi.

Araştırmacılar, türbinin inşası için Abundance Investment aracılığıyla devlet borç verenlerinden fon aldı. İskoç hükümeti ayrıca Saltire Tidal Energy Challenge Fund aracılığıyla 3.4 milyon sterlin (yaklaşık 4.72 milyon dolar) destek sağladı.

İskoç Çevre, Enerji ve Ulaştırma Bakanı Michael Matheson, ülkesinin “dev küresel yeşil enerji pazarından yararlanmak için ideal bir konumda olduğunu” söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu