Dünyanın En Eski Fosil Ormanı 386 Milyon Yaşında!

Paleontologlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde, yaşı 386 milyon yıl olduğu tahmin edilen ilkel ağaçların fosilleşmiş kalıntılarını buldular.

Taşlaşmış ağaç kalıntıları, dünyada ilk kara omurgalı ve ilkel ağaç benzeri bitkilerin ortaya çıktığı Devoniyen döneminin sonuna kadar uzanır.

Bilim adamları, arkeopterin (dinozor türü) köklerinin fosilleşmiş parçalarını tespit ettiler. Ek olarak, fern şeklindeki Eospermatopteris ve muhtemelen pluniformaya ait olan başka türlerin izleri de araştırmalar arasında bulunmuştur.

Dünyanın En Eski Fosil Ormanı 386 Milyon Yaşında!


AMD

Archeopteris (eğreltiotu yapraklı ağaç) modern ormanların ataları olarak kabul edilir. Zaten bize yakın bir yapı ve tipte yaprakları vardı. Ek olarak, önce su emilimi için kapsamlı bir kök sistemi ortaya çıktılar.

Son zamanlarda, Pekin Üniversitesi’nden bilim adamları, Çin’in doğusundaki Xinhan şehri yakınlarında Asya’daki en eski ormanın fosillerini keşfettiler. Araştırmacılara göre, 359-372 milyon yıl önce vardı ve içindeki ağaçlar 7,7 m yüksekliğe ulaştı. 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu