Tiktok Takipçi Satın Al

Dronelar İnsanlığın Küresel Isınma ile Mücadelesine Yardımcı Olabilir

Gezegenimizin iklim sistemindeki uzun süreli sıcaklık artışı nedeniyle, bilim adamları uzun süredir felaket sonuçlarını önlemek için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar.

Neyse ki, küresel ısınma sorunu sadece bilim insanlarını değil, aynı zamanda gezegenimizde bulunan insanların çoğunu da heyecanlandırıyor.


Bunlardan biri, modern droneların yardımıyla 2028 yılına kadar bir milyar ağaç dikerek gezegene yardım etmeye karar veren teknik üniversitelerden Kanadalı mezunlardan oluşan bir ekip konuyu geliştirmekte.

Newatlas.com’da yayınlanan bir makaleye göre, Kanadalı mezunlardan oluşan bir ekip, gezegenin atmosferindeki karbondioksit konsantrasyonunu azaltmak için özel bir proje geliştirdi. Flash Forest adlı iddialı bir projenin 2028 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanıyor ve insansız hava araçları ve hızlandırılmış çimlenme sürecine sahip özel olarak tasarlanmış tohumlar kullanılarak bir milyar ağaç dikilecek. Ekip, bu teknolojinin ağaçların 10 kat daha hızlı büyümesine izin verdiğini ve ekim sürecinin maliyetini geleneksel ağaç yetiştirme yöntemlerine kıyasla yaklaşık %80 oranında azalttığını hesapladı.

Dronelar İnsanlığın Küresel Isınma ile Mücadelesine Yardımcı Olabilir

Küresel ısınma için çözüm dronelar

Flash Forest projesinin teknolojisinin, mekanizmanın toprağa dikim saplarını uygun bir derinliğe eklemesine izin veren pnömatik bir çekim cihazı ile donatılmış bir ağır kaldırma dronenun kullanımına dayandığı bilinmektedir. Ağacın her fidesi, bitkinin tam büyümesi için gerekli olan en az üç filizlenmiş tohum, mikoriza, gübreler ve ek bileşenler içerir.

Toprağa ekildikten sonra ekip, yeni bitkilerin büyüme sürecini izleyecek ve periyodik olarak fidelere bir püskürtücü kullanarak azot ve diğer besinleri sağlayacaktır. Büyüme sürecini izlemek için ek bir kartografik drone kullanılacaktır . Proje sırasında ekip, sağlıklı bir ekosistem oluşturmak için sekiz farklı bitki türü ve Kuzey Amerika’da karbon emisyonlarını dengelemek için yeterli ağaç dikmeyi planlıyor.

Projenin ana hedefi, önümüzdeki on yıl içinde iklim değişikliği üzerinde önemli ve ölçülebilir bir etkiye sahip olmak için gerekli olduğu ölçüde karbon emisyonlarını telafi etmektir. Ormancılık uzmanları ile yakın işbirliği sayesinde, multispektral analiz için insansız hava araçlarının kullanılması, iniş için ideal yerler bulmayı ve ekosistemin sağlık durumu hakkında değerli verileri ortaya çıkarmayı mümkün kılmaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu