Tiktok Takipçi Satın Al

Disk Yazma Korumalı Nedir? Sorun Çözümü

Disk yazma korumalı sorun çözümü. Disk yazdırmak isteyenlerin karşısına çıkan “Disk Yazma Korumalı Nedir” sorunun çözümünü sizlere anlatıyoruz.


Kullanmaya başladığınız disk ya da USB Belleğin dosyaları kopyalamadığına dair uyarı ile karşılaşıyorsanız bu yazımızda bu sorundan kurtulmanız için yapmanız gerekenleri açıkladık.

Bu sorunun altında birden fazla neden yatabiliyor. ‘Disk yazma korumalı’ uyarısı alan birçok kişi bu sorunu nasıl çözebileceğini bilmediği için diski biçimlendirmeyi deniyor, ancak biçimlendirmek de sorunun aşılmasına katkı sağlamıyor.

Belleğinizi Fiziksel Olarak Kontrol Edin

Yapılması gereken işlemlerin başında kartın fiziksel olarak durumunu kontrol etmektedir, çünkü kartların üst kısmında bulunan anahtar sayesinde kart kilitlenebiliyor ve kilit açılabiliyor. Kartınızda yer alan buton ‘Lock’ yazısının üzerindeyse sorunu çözmek için bunu ters tarafa doğru hareket ettirin.

Yeterli Alana Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Bazı USB Bellekler ve disklerde kullanılabilir alanın tamamı dolduğunda ‘disk yazma korumalı’ şeklinde bir uyarı verebilir, normalde ‘alan dolu’ şeklinde uyarı verilmektedir. Ancak bazı insanlar bu tarz hatalar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bellek veya diskinizdeki boş alan miktarını kontrol etmek için farenizle birimin üzerine sağ tıkladıktan sonra ‘özellikler’ kısmına tıklayın ve diskinizin durumunu kontrol edin.

‘Salt Okunur’ Dosya

USB Belleğinize veya diskinize aktarmak için kopyalamış olduğunuz dosya eğer ‘salt okunur’ türünde bir dosya ise bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu hatadan kurtulmak için yapılması gereken, kopyalamak istediğiniz dosyaya sağ tıklayarak ‘özellikler’e basın, daha sonrasında ise en alt kısımda yer alan ‘salt okunur’ işaretini kaldırın. ‘Uygula’ butonuna tıklayarak değişikliğinizi kullanılabilir hale getirin.

Disk Yazma Korumalı Nedir? Sorun Çözümü

Kayıt Defteri

Eğer sorun devam ediyorsa ve sorunu sadece bir bilgisayarda yaşıyorsanız, sorunu çözmek için kayıt defterini kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarda daha öncesinde yapılmış olan bir değişiklik sistem korumasını aktif hale getirmiş olabilir.

İlk olarak, Windows + R tuşu kombinasyonu ile Çalıştırı açın, Çalıştırı açmak için başlattan arama kısmına Çalıştır yazmanızda yeterlidir, Çalıştır ekranı karşımıza geldikten sonra arama kısmına “Regedit” yazıyoruz. Daha sonrasında izlenmesi gereken yol şu şekilde,

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies” bu bölümde WriteProtect bulunuyorsa ve değeri 1 ise bu değeri 0 olarak değiştirin, sorununuz çözülmüş olacak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu