Tiktok Takipçi Satın Al

Dijital Pazarlamanın Artan Önemi

Dijital pazarlama günümüzün en yaygın uygulamalarından birisidir ve markalar için olmazsa olmaz bir süreçtir. İnternetin giderek yaygınlaşması ile elde edilen dijital pazar gün geçtikçe büyümektedir. Hem rakiplerin hem de hedef kitlesinin bu alanda artış göstermesi pazarlama çalışmalarının da bu yönde olmasına neden olmaktadır.

Geleneksel pazarlamaya göre farklı stratejileri içinde bulunduran dijital pazarlama uzmanlardan oluşan ajanslar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ajansların bu alanda sahip olduğu tecrübe ve imkânlar doğrultusunda markalara avantaj sunduğu görülmektedir. Markaların, daha fazla müşteri elde etmek ve dijital pazarlama alanında rakiplerinden geri kalmaması için dikkatle çalışması ve plan yapması şarttır.


Konuya dair bilgi edinmek için önce dijital pazarlama nedir buna bakmak ve nasıl çalıştığına dair süreci öğrenmek gerekir. İşte, dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Kısaca dijital pazarlama; var olan ürün ya da hizmeti dijital kanallar kullanarak müşterilere sunma ve satma sürecidir. Dijital pazarlama kanallarının sayısının fazla olması kullanılabilecek yöntemleri de arttırmaktadır. Aynı zamanda kurum ve kuruluşlara göre dijital pazarlama tanımı değişiklik gösterebilmektedir.

Web site, arama motoru, e-posta, SMS ya da sosyal medya uygulamaları kullanılarak sunulan reklamların tamamı dijital pazarlamaya girmektedir. Burada oluşturulacak reklamların kapsamı değişikliğe sahiptir. Sahip oldukları özellik ve etki alanına bağlı olarak markalara değişik avantajlar sunmaktadır. Farklı özellikleri dolayısıyla ücretlendirmeleri de değişecektir.

Etkili bir pazarlama sunabilmek için var olan stratejiler arasında seçim yapmak gerekir. Genel olarak en çok kullanılan dijital pazarlama stratejileri şu şekildedir:

 • E-Posta ile Pazarlama: Bilinen en eski ve en etkili yöntemlerden birisidir. B2B ve B2C pazarlaması yaparken kullanılmaktadır. E-posta gönderimi yapılarak markaları tanıtmak, müşterilere hatırlatma yapmak ya da indirim günleri hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılabilir.
 • Sosyal Medya Pazarlama: Sosyal medya uygulamalarının kullanılmasıyla gerek içerik gerekse bu alanlardaki reklam stratejileri kullanılarak gerçekleşebilmektedir. Instagram, Twitter (X), LinkedIn ya da Youtube platformları kullanılabilir.
 • Kısa Mesajlar: SMS ve MMS kullanımı ile markaya dair bilgiler iletilebilmektedir. Buradan hareketle gerçekleşen duyurular markaya dönüşüm sağlayabilir.
 • PPC: Tıklama başı maliyetli oluşturulan reklamlar ile doğrudan potansiyel müşteriler hedeflenmektedir. Google ADS reklamları ile her maliyete uygun reklam stratejisi geliştirilebilir.
 • SEO Çalışmaları: Arama motoru optimizasyonu diğer yöntemlere kıyasla en genel ve en uzun soluklu dönüşüm sunan yöntemdir. Bu pazarlama yöntemi ile sadece reklam yapmakla kalmaz; rakiplerinizi geçebilir, web sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz.
 • Görüntülü Reklamcılık: Görseller ve videolar kullanılarak gerçekleştirilen reklam türleridir. Google ADS üzerinden görüntülü reklamlar çıkılabilir.
 • Web Site Tasarımı: Sadece web site kurulumu yapılarak hedeflenen müşteriye odaklanmak zor olsa da denenebilecek yöntemlerdendir. Web site kurulumu sonrası SEO çalışmaları ile SERP sonuçlarında daha fazla sıralama alarak müşterilerinizin önüne çıkabilirsiniz.

Sonuç olarak dijital pazarlama planlarınızı oluşturduktan sonra ayırabileceğiniz bütçeye göre bir strateji belirlemeli daha sonra dijital pazarlama nasıl yapılır aşamasına geçmelisiniz. Böylece daha etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Günümüzde dijital pazarlama ajansı olarak bulunan her bir isim, anlaştığı müşterisine etkili bir reklam stratejisi geliştirmeyi hedeflemektedir. Talep ve amaçlara bağlı kalınarak stratejilerden birisi seçilir. Daha sonra dijital pazarlama aşamalarına geçilerek adım adım ilerlenecektir. Böylece sonuçların daha etkili olması sağlanır.

Dijital pazarlama ajansının çalışma şekli değişiklik gösterse de genel olarak benzer bir ilerleme söz konusudur. Eğer daha önce bu alanda çalışma yapmadıysanız dijital pazarlama çalışma mantığı şu şekildedir:

 1. Aşama: Hedeflerinizi Netleştirin

Dijital pazarlama yapmadan önce hedeflerinizi net, kısa ve basit bir şekilde belirlemelisiniz. Hedef kitleniz, pazarlama sonucunda elde etmek istediklerinizi göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Örneğin, pazarlama ile marka bilinirliği mi hedefliyorsunuz yoksa satış mı gerçekleştirmek istiyorsunuz? Bu gibi sorular sorarak hedeflerinizi saptayabilirsiniz.

 1. Aşama: Hedef Kitlenizi Saptayın

Hedef kitlenizi belirlemeden genel bir pazarlama yaparsanız dönüşümlerin düşük olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden marka ve sektör düşünülerek hedef kitlesi saptanmalıdır. Markalar tarafından var olan müşteriler, verilen hizmet ya da ürün düşünülerek hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitleye bağlı olarak seçilen stratejiler uygulanmaya başlanacaktır.

III. Aşama: Pazarlama Kanalı ve Stratejisini Belirleyin

Hedef kitle, maliyet, sektör ve amaçlara bağlı olarak hem pazarlama kanalı hem de strateji belirlenmelidir. Özellikle dijital pazarlama alanındaki gençlere erişmek istiyorsanız daha eğlenceli ve dikkat çeken yöntemler seçmeyi unutmayın. Bütçeyi bu aşamada stratejiye göre bölmeniz gerektiğinin de farkında olun.

 1. Aşama: Verileri İnceleyin ve Optimize Edin

Optimizasyon sağlamak her alanda önemlidir. Reklamlarınızı hayata geçirdikten sonra gelen verileri değerlendirerek harekete geçmelisiniz. Örneğin, müşterilerinizin sitenize ya da profilinize hangi kanallar yöntemiyle ulaştığını fark edin. Mobil üzerinden gelen kitle daha fazlaysa mobil uyumlu web siteler geliştirmeye özen gösterin. Böylece var olan verilerden hareketle de iyileştirme sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi

Dijital pazarlama denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden birisi SEO’dur. Daha önce de değinildiği üzere SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak bundan dolayı trafik çekmek için optimizasyonlar gerçekleştirilir. Bu optimizasyonlar SEO’nun üç kanadı kullanılarak sağlanır: İç SEO, dış SEO ve teknik SEO.

Uzmanlık alanı gerektiren bir konu olduğundan ötürü günümüzde SEO ajansı tarafından bu üç alanda çalışmalar markalar adına gerçekleştirilir. En yaygın dijital pazarlama yöntemi olması da bu alanın ne denli önemli olduğunu da göstermektedir. Çünkü bahsi geçen yöntemin diğer yöntemlere kıyasla avantajları bulunmaktadır.

SEO ile yapılan çalışmalar sürdürülebilir ve uzun soluklu sonuçlara sahiptir. Doğru bir SEO planlaması ve uygulaması gerçekleştiğinde etkileri aylarca sürecektir. Diğer reklam türlerine göre anlık etki bırakmakla kalmaması markaya değer katacaktır.

Söz konusu uygulamalar ile dijital pazarlama konusunda rakiplerinizin önüne geçerek sektörde öne de çıkabilirsiniz. Daha az maliyete sahip olması aynı zamanda sitenizin içeriklerini de karşılayacak olmasıyla tek bir hizmet birden fazla alanda ihtiyacın karşılanmasına neden olur.

Özellikle SERP sonuçlarında üst sıralarda yer alarak müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Böylece satışa yönelik kullanıcıların hareket etmesine olanak sunarsınız. Diğer taraftan bahsi geçen diğer dijital pazarlama stratejilerinde olduğu gibi marka bilinirliği sunmanız da mümkündür.

Sonuç olarak, SEO çalışmaları olmayan bir dijital pazarlama süreci oluşturmak eksikliğe neden olur. Var olan arama motoru optimizasyonu sitenizi:

 • Hız,
 • Mobil uyumluluk,
 • Güncel ve sürekli içerik paylaşımı,
 • Kullanıcı deneyimi,
 • Trafik artışı gibi noktalarda öne çıkaracaktır.

Rakiplerin önüne geçmenin en etkili yollarından birisi olmasından ötürü uzmanlar tarafından SEO hizmeti alarak sürecin yönetilmesini tavsiye ediyoruz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu