Tiktok Takipçi Satın Al

Klavyede Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Derece işareti nasıl yapılır? Bu makalemizde sizlere klavyede derece işaretinin nasıl yapılacağını gösteriyoruz. Detaylar makalemizde…


Ödevlerde, sunumlarda gerekli olan işaretlerin klavyeden yapılışı zor olabilmektedir. İnsanları en çok zorlayan işaretlerden bir tanesi de ‘°’ derece işaretidir. Bu işaretin yapışıyla ilgili olarak gereken tüm bilgileri bu yazımızda açıkladık. Birçok yöntemden size uygun olanını belirleyerek derece işaretini yapabilirsiniz. Derece işareti kısa yolu nedir ve nasıl yazılır?

Derece İşareti Nedir?

Derece işareti hava sıcaklıkları ve açı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle hava sıcaklalıkları ifade edilirken genelde rakamların yanında ‘°’ işareti bulunmaktadır ve derece anlamına gelmektedir. Çemberin üstsimge olarak kullanılması ile elde edilmektedir. Hava sıcaklıklarında kullanım şekli 7° şeklindedir.

Yine matematik, fizik, geometri gibi derslerde en çok kullanılan işaretlerden birisidir. Bir açıyı gösterirken 110° şeklinde kullanılmaktadır. İşte derece işareti yazılışı ;

Klavyede Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Derece işareti birçok yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemler şu şekildedir.

İlk olarak klavyeden “Alt + 0176” tuşları ile derece işaretini yapabilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutun ve klavyenizden “0176” rakamlarına basın, bu yöntem ile kolay bir şekilde derece işaretini yapabilirsiniz.

Yine klavyeden bir kod ile derece işaretini yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tuşlar “Alt + 248” tuşlarıdır. Yukarıdaki yöntemde olduğu gibi Alt tuşuna basılı tutarken 248 tuşlarına basın, derece işaretini yapmış olacaksınız.

Karakter Eşlem Yöntemi

Karakter Eşlem programıyla da derece işaretini yapabilirsiniz. Başlat menüsünden Karakter Eşlem programını açın, daha sonrasında derece işaretini açılan ekrandan kopyalayın ve istediğiniz şekilde kullanılın. Derece işaretine kolay bir şekilde ulaşmak için Unicode’a git bölümüne “00B0” yazarak derece işaretini kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Kopyalama

Burada bulunan ( ° ) işaretini kopyalayarak istediğini yerde kullanabilirsiniz. Kopyalama işlemini “CTRL + C” tuşları ile yapabilir, yapıştırmak içinde “CTRL + V” tuşlarını kullanabilirsiniz.

Derece İşaretini MAC (Apple) Bilgisayarlarda Yapmak

MAC bilgisayarlada bu işlemi yapmak için kullanmanız gereken tuşlar, “Alt (Option) + Shift + 8” tuşlarıdır. İlk olarak Alt ve Shift tuşlarına basın, bu tuşlar basılı haldeyken de 8 tuşuna basın. Bu yöntemle ° işaretini yapabilirsiniz.

Klavyede Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
2
+1
1
+1
1
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu