Tiktok Takipçi Satın Al

Blockchain Teknolojisinin Geleceği

Satoshi Nakamoto, 2008’de blockchain teknolojisini ve bu teknolojiye dayanan ilk kripto para birimi Bitcoin’i ortaya çıkardı.

Pek çok insanın hala Bitcoin’i blockchain teknolojisiyle ilişkilendirmesinin nedeni budur. Başlangıcından bu yana, blockchain teknolojisi çok gelişti. Bugün birçok şirket ve hükümet buna yatırım yapıyor ve daha yakından bakıyor.


Uzmanlar, blockchain teknolojisine yapılan harcamaların 2024 yılına kadar 18 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. Blockchain teknolojisi, işlemleri çok sayıda sistemde bloklar halinde depolayarak çalışıyor. Merkezi olmayan bir sistem, bu sisteme girmenin zor olmasının nedeni bu.

Doğası ve potansiyeli nedeniyle, bankacılık, havale, siber güvenlik, teknoloji ve imalat gibi birçok büyük endüstri, onu şu ya da bu şekilde kullanıyor.

Blockchain Teknolojisinin Geleceği Neler Olacak?

Blockchain Teknolojisinin Geleceği

Birçok şirket blockchain teknolojisini benimsedi ve sistemlerini daha iyi hale getirmek için daha fazla kullanmak için çalışacaklar. Bazı dev şirketler Microsoft, IBM, BurgerKing, FedEx, Walmart ve daha fazlasıdır (Kaynak). Blockchain teknolojisinin geleceğini çeşitli perspektiflerden inceleyelim.

Blockchain Teknolojisi Siber Güvenlikte Devrim Yaratacak

Aşağıdaki grafik, siber güvenliğe harcanan paradaki artan eğilimi göstermektedir. Siber güvenlik her birey ve kurum için büyük bir sorundur çünkü kimsenin sisteme girip onu çalmasını istemezsiniz.

Blockchain teknolojisini siber güvenlik uzmanları için çekici kılan özelliklerden biri, merkezi olmayan veritabanıdır. İşlemin üstesinden gelmek ve onu manipüle etmek zordur. Şirketler için bir başka büyük sorun da veri tahrifatıdır. Blockchain teknolojisi ile veriler güvende tutulabilir ve katılımcıların bir dosyanın gerçekliğini doğrulamasına izin verilebilir.

Daha fazla şirket, verilerin kurcalanmasını önlemek için blockchain teknolojisini kullanıyor. Sistemlerinin bir kısmı, dijital verilerin noter tasdikine izin verir ve dosya kurcalama olasılığını ortadan kaldırmak için onları blok zincirine yerleştirir.

Daha Hızlı Ticari İşlemler

Operasyon departmanı her zaman maliyeti en aza indirmeye ve hızı en üst düzeye çıkarmaya çalışır. Operasyon yönetimi yöneticilerinin bunu yapması zorlu bir mücadele oldu. Blockchain teknolojisi ile işlem hızını en üst düzeye çıkarabilir ve aynı zamanda ücretleri en aza indirebilirsiniz.

Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler bile artık kripto para birimini yakından takip ediyor. Bitcoin dışında, artık Ethereum Hindistan da satın alabilirsiniz (bu bir başka popüler kripto para birimi ). Blockchain teknolojisinin kullanımı aracıları keser. Bunu Vertex Market’e kaydolarak yapabilirsiniz. Kripto para birimi ile% 1’lik bir işlem ücretini bile aşmazken, bir kredi kartı genellikle% 2-5 civarında alır. Banka havalesi hakkında konuşuyorsanız, işlenmesi bir günden fazla sürebilir.

Denetim ve Vergi İşlemleri Çok Daha Sorunsuz Olacak

İş modellerinin gelişimi, düzenleyici ortamı ve en iyi uygulamaları dikkate almalıdır. Bu gerçeğe rağmen, birçok profesyonel danışman, modern yöntem uygulamalarını değerlendirmek için geleneksel yöntemlerin dışında bırakılmıştır.

Kripto para kullanan şirket sayısı önemli bir oranda artıyor. Hintliler için de INR’yi BTC’ye dönüştürmek artık daha kolay . Şirketler blockchain teknolojisini kullanmaya başladığında, denetçilerin giderleri ve kârı kontrol etmesi daha şeffaf hale geliyor.

Dahası, blockchain platform güvencesi, dijital varlık doğrulama hizmetleri vb.Gibi gelişmekte olan platformlar, şirketlerin rutin denetim ve izleme görevlerini otomatikleştirmesini kolaylaştırıyor.

Devletler Kriptoyu Benimsiyor

Herkes potansiyeli varsa yeni teknolojileri benimsemekle ilgilenir . Geleneksel itibari para biriminin aksine, hükümetler kripto para birimlerini izleyebilir ve ayrıca ödeme süresini kısaltır. Geleneksel para birimleri yolsuzluk tehlikelerine sahiptir ve bu nedenle enflasyon riskleri de vardır.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Amerikan zombi şirketlerinin 2 trilyon dolar borcu olduğunu ortaya çıkardı. Bu şirketler çökerse, büyük bir enflasyon şansı var. Zimbabwe’de birçok vatandaş, servetlerini korumak için kripto para birimlerini tercih ediyor.

Birçok devlet kuruluşu şu anda kripto para birimleriyle bir deney projesi yürütüyor. Yeni nesil blok zinciri teknolojisi , ölçeklenebilirlik, gizlilik kontrolleri ve birlikte çalışabilirlik gibi mevcut sınırlamaları çözecektir. Petro, Fragments, Tether vb. Şirketler mevcut dezavantajları gidermeye çalışıyor.

Blockchain Kimliği

Elektronik posta veya e-posta, internet geliştiğinde devrim niteliğinde bir teknoloji haline geldi. Blockchain teknolojisi ile kimlik doğrulama bir sonraki seviyeye ulaşacak. Şu anda kimlik doğrulama, gereksinimleri karşılamıyor.

Blockchain kimlik çözümünü kullanarak, veri toplamayı merkezden uzaklaştıracak ve bilgileri çapraz doğrular. Gelişmekte olan ülkelerde, mültecilerle birlikte kimlik doğrulama doğru bir şekilde yönetilmiyor.

Bazı veri türlerini standartlaştırmayı bekleyebilirsiniz: devlet kayıtları, üniversite diplomaları, vergi kimlik kayıtları, istihdam kayıtları ve daha fazlası.

Blockchain Ekonomik Refahın Parçası Olacak

21. yüzyılda olmamıza rağmen, yoksulluk hala büyük bir sorun. Günde 2 doların altında yaşayan yüz milyonlarca insan var. Dahası, bir milyardan fazla insanın düzgün bir bankacılık hizmetine erişimi yok.

Finansal hizmetleri düşük nüfusa çok fazla maliyet olmadan erişilebilir hale getirerek yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunun da ötesinde, kayıtların ademi merkezileştirilmesi yolsuzluğu daha da zorlaştıracak.

Son olarak, yoksulluk içindeki insanlara büyük miktarda para yatırmadan değerli servet oluşturan varlıklara yatırım yapma fırsatları sağlayabiliriz.

Akıllı Sözleşme Yürütme

Akıllı sözleşmeler önümüzdeki günlerde daha popüler olacak. Bir işletmeyi, birden çok bölgede çeşitli taraflarla anlaşma imzalamak için yönetmek kolay değildir. Dahası, sözleşme anlaşmalarının düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlamak daha zordur.

Akıllı sözleşmeleri herhangi bir zamanda eşler arası bir ağ üzerinden takip edebiliriz. Ayrıca, birden çok sözleşmeyi ve yenilemeyi yönetmek için gereken zamanı da ortadan kaldırır. Dijital ödemelerin kolaylığının artması nedeniyle, daha fazla şirketin kendi ülkeleri dışında işlem gerçekleştirmesi beklenebilir.

Blockchain ile İlgili Son Sözler

Blockchain teknolojisi hala emekleme aşamasında. Attığı adımlara bakarak blockchain teknolojisinin geleceğinin parlak göründüğünü söyleyebiliriz. İnsanlar kripto para birimlerini güçlendirmenin yanı sıra, bunları akıllı sözleşmeler, havale, siber güvenlik, kimlik doğrulama ve daha fazlası için kullanmanın bir yolunu buluyor.

Mevcut sistemle yavaş yavaş entegre olacak ve internetin kalbi olabilir. Bir milyar doların üzerinde değere sahip blockchain teknolojisine dayalı şirketler zaten var. Potansiyeline baktığımızda, bu teknolojiye dayalı olarak daha fazla şirketin çıkacağını söyleyebiliriz. Blockchain teknolojisinin kullanım örnekleri herkes içindir ve dünyayı daha iyi ve daha güvenli bir yer haline getirmeye katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Blockchain Teknolojisinin Geleceği

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu