Tiktok Takipçi Satın Al

Blizzard’ın Hayatta Kalma Oyunu İptal Edildi

Blizzard’ın duyurulmamış hayatta kalma oyunu, geliştirilmesinin yarısından fazlasını harcadıktan sonra iptal edildi. Bu hamle, şirketin hayranlarını hayal kırıklığına uğratacak ve Microsoft’un bugün öğlen saatlerinde açıkladığı büyük çaplı işten çıkarmaların bir sonucu olarak gerçekleşti.

Blizzard’ın hayatta kalma oyunu resmi olarak sadece Ocak 2022’de duyurulmuş olsa da, projenin bu tarihten çok daha önce yolda olduğuna inanılıyor. Yönetmeni Craig Amai’nin LinkedIn profiline göre, proje geliştirilmeye Temmuz 2017’de, yani altı buçuk yıl önce başladı. Bu sürenin büyük bir kısmının öncelikle ön üretimde geçtiği düşünülse de, şirketin oyun için işe alımlarının artması, gizemli başlık üzerindeki çalışmanın 2021-2023 döneminde hız kazandığını gösteriyordu.


Bu çabalara rağmen, Microsoft’un oyun bölümlerindeki büyük çaplı işten çıkarmaların ortaya çıkmasının ardından Blizzard’ın uzun soluklu projesinin iptal edildiği ortaya çıktı. Microsoft’un oyun içerik ve stüdyoları başkanı Matt Booty, bazı personelin, şu anda erken geliştirme aşamasında olan diğer duyurulmamış Blizzard oyunlarına transfer edileceğini söyledi. Diğer herkes ise Microsoft’un oyun bölümlerinde işten çıkarılması planlanan yaklaşık 1,900 çalışan arasına katılacak. Endüstri içerisindeki bir kaynak olan Jason Schreier daha sonra projenin kod adının Odyssey olduğunu ve tamamlanmasının “çok yıllar alacağını” belirtti.

Bu açıklama, bazı hayran spekülasyonlarının aksine, Blizzard’ın hayatta kalma oyununun bitiş çizgisine yaklaştığını öne sürer. AAA geliştirme döngüleri nesiller boyunca uzunlaşsa da, altı buçuk yıl hala böyle bir proje için olağanüstü uzun bir süre ve Blizzard’ın hayatta kalma oyununun geliştirme cehennemi yaşamış olabileceğini ima ediyor.

Büyük işletme birleşme ve satın alma anlaşmaları genellikle Microsoft’un şimdi duyurulan işten çıkarmalar gibi gereksizliklere yol açar, ancak bu, Odyssey’nin iptal edilmesinin beklenildiği anlamına gelmez; Blizzard, Microsoft’un satın alma işlemine onay vermiş ve şirketin faaliyetlerini denetlemesine izin vermiş olmasına rağmen, hayatta kalma oyunu için 2023 boyunca hala personel alımı yapıyordu. Bu faaliyet göz önüne alındığında, projenin iptal kararının ekibine bile sürpriz olabileceği, endüstri izleyicilerinden bahsetmemiz mümkün.

Bu olaylar zinciri, son iki ay içinde ikinci AAA proje iptali anlamına geliyor. İlk olarak, Naughty Dog’un uzun yıllar süren geliştirme sonrasında, uzun vadeli bir canlı hizmet deneyimini destekleme konusundaki isteksizlik nedeniyle, Aralık ayının ortalarında The Last of Us çok oyunculu oyununu iptal ettiği duyurulmuştu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu