Tiktok Takipçi Satın Al

Bitcoin’in Hisse Senetlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin’in hisse senetlerinden farkı ne merak mı ediyorsunuz? Öyleyse, Bitcoin ve kripto paranın şirket hisse senetlerinden farkını burada bulacaksınız.

Kripto para, özellikle son yıllarda dünyayı kasıp kavurdu. Bloomberg’e göre, tüm bu dijital para birimlerinin toplam değeri yaklaşık 2 trilyon dolara yükselmiş bulunuyor. CoinMarketCap.com’a göre Bitcoin, 800 milyar doları aşan piyasa değeriyle bunların en popüleri. Yatırımcılar genellikle çok az bilgi ve iyimserlikle bu dijital altına akın ettiler.

Kripto para biriminin hızlı yükselişi nedeniyle birçok yatırımcı portföylerinde hisse senetlerinin rolünü yeniden düşünüyor. Ancak hisse senetleri ile kripto para birimleri arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Temel ayrım, şirket hisselerinin bir şirketteki mülkiyet hakkı olması (varlıkları ve nakit akışıyla desteklenirken), kripto para biriminin böyle olmamasıdır. halodex.io gibi güvenilir bir ticaret platformunu kullanarak ticaret yolculuğunuza başlayabilirsiniz.


Kripto para satın alırken ne elde ettiğinizi ve bunun, kanıtlanmış uzun vadeli bir sicile sahip hisse senetleri gibi geleneksel yatırımlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamak çok önemlidir.

Bitcoin’e mi Yoksa Hisse Senetlerine mi Yatırım Yapmalısınız?

Akıllı bir yatırımcı, yatırım yaptığı ürünü anlamalıdır. Satın almanın risklerini ve getirilerini ve yatırımın başarısını belirleyecek faktörleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bu bilgiye sahip olmadan hesaplama yapamazlar. Ve bunu yapmamak, onu daha ziyade bir kumara benzetir. Hisse senedi ve kripto para yatırımcılarının bilmesi gereken temel bilgileri yazının devamında bulacaksınız.

Hisse senetleri

Hisse senedi, bir şirketteki mülkiyet birimidir. Dalgalanan hisse senedi fiyatları ve potansiyel kâr dikkatinizi dağıttığında, bunu gözden kaçırmak kolaydır. Hisse senedi, şirketin yasal bir mülkiyet payı olarak, hissedarlara şirketin varlıkları ve nakit akışı üzerinde hak iddia etme hakkı verir. Bunlar yatırımınızı destekler ve yatırımınızın değeri için temel oluşturur.

Hisse senedi değerleri neden yükselir ve düşer? Yatırımcılar şirketin gelecekteki başarısını inceledikçe bir hisse senedinin değeri yükselir ve düşer. Yatırımcılar kısa vadede bir şirketin hisseleri konusunda aşırı iyimser davranabilirler. Bununla birlikte, hisse senedi fiyatını nihai olarak o şirketin zaman içinde kâr etme yeteneği belirleyecektir. İlgili şirketin başarısı, bir hisse senedinin zamanla yükselmesine neden olur.

Bitcoin

Genel olarak, sabit varlıklar (özel sabit koinler hariç) kripto parayı destekler ve bu Bitcoin ve Ethereum gibi birçok kripto için geçerlidir. Kripto, başka bir kişiye para göndermek veya sorumlu taraf belirli koşulları karşıladığında otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeleri kullanmak gibi belirli işlevleri gerçekleştirmenizi sağlayabilir.

Kripto parayı hiçbir varlık veya nakit akışı desteklemediği için, kripto fiyatlarını değiştiren tek şey spekülasyon ve duyarlılıktır. Bu nedenle, insanlar gelecekte birisinin daha yüksek bir fiyata satın alacağını umarak kripto para satın alır. Ve bazı uzmanlar bu kavramı “aptalca bir yatırım teorisi” olarak adlandırıyorlar.

Kripto Paraya Yatırım Yapmanın Avantajları

  • Resmi para birimlerine karşı olası koruma:Bazı yatırımcılar için kripto paraların en çekici yönlerinden biri, merkeziyetsiz yapılarıdır. Hiçbir merkez bankası veya devlet kriptoyu yönetmez, yani para basma ve ABD doları veya avro gibi resmi para birimlerini şişirme zorluklarına karşı bağışıktır. Bazı yatırımcılar, kendilerini enflasyondan koruyacağına inandıkları için kripto parayı “dijital altın” olarak görüyor.
  • Büyük kazanç potansiyeli:Kripto para birimine yatırım yapmak büyük getiri potansiyeline sahiptir. İlk günlerden bu yana, birçok kripto para biriminin fiyatları hızla arttı. Kripto para birimleri bu kazanımları nedeniyle insanları cezbediyor ancak fiyatların değer kazanma potansiyeli de önemli riskleri beraberinde getiriyor.
  • Dijital para birimlerine olan büyük ilgi:Kripto para yatırımcılar, işletmeler ve devletler arasında popülerlik kazanıyor gibi görünüyor. Tesla’nın bilançosunda Bitcoin var ve kısa bir süre boyunca ödeme yöntemi olarak kabul edildi. IMF 2021’de El Salvador’dan Bitcoin’i ulusal para birimi yapma kararını geri almasını istedi. Yatırımcılar, dijital para birimlerinin artan kabulünden yararlanabilir.

Son Söz

Hiçbir varlık veya yatırım riskten arınmış değildir. Ancak insanlar, barındırdığı riskleri bildiklerinde bile farklı varlıklara yatırım yapmaya devam ediyor. Bitcoin, şirket hisselerinden farklıdır çünkü onu tek bir devlet veya kuruluş desteklemez veya düzenlemez. Bununla birlikte, artan değeri yıllar içinde daha fazla yatırımcıyı cezbetmiştir.


*Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. (YTD)

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu