Tiktok Takipçi Satın Al

Bitcoin’i Kripto Borsasında mı Yoksa Cüzdanda mı Tutmak Daha İyi?

Bitcoin'inizi bir borsada mı yoksa cüzdanda mı tutmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Eğer öyleyse, hangisinde ne zaman tutmanız gerektiğini burada bulacaksınız.

Bitcoin ve kripto paraların kısa olan geçmişi, kripto fonlarınızı bir borsada bırakmanın neden riskli bir mesele olduğunu açıklıyor. 2011’den bu yana, suçlular 1,65 milyar doların üzerinde kripto varlık çaldı ve bu trend hızlanıyor. Kripto paranızı bir kripto borsasında uzun süre tutmak iyi bir fikir olmayabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin’inizi kısa süreler için borsada tutmanın iyi yanları olabilir. Bitcoin alıp satıyorsanız, bitcoin’iniz kripto borsasında olduğunda bunu yapmak daha kolay ve daha uygun olabilir. Örneğin, Cryptocurrency Staking pasif gelir elde edebileceğiniz güvenilir bir platformdur. Bitcoin’inizi kullanmadığınız zamanlarda ise bir cüzdanda tutmanız tavsiye edilir.


Borsalar, Bitcoin’lerini bir cüzdanda veya bir dizi özel anahtarda saklar ve onları güvende tutar. Ekosistem içinde her alım satım yaptığınızda borsa cüzdanlarınıza küçük miktarlar aktarırlarsa işlem ücretlerinden çok para kaybedebilirler.

Kripto Paraları Bir Borsada Bırakmanın Tehlikeleri

Bitcoin ve kripto paraların geçmişine kısa bir bakış, kripto fonlarınızı bir borsada bırakmanın neden riskli olduğunu ortaya koyuyor. 2011’den bu yana 1,65 milyar doların üzerinde kripto varlık çalındı ve bu rakam her geçen yıl artıyor. Hackernoon, enflasyona göre uyarlandığında 12,6 milyar dolarlık büyük bir kayıp olduğunu belirtti.

Hacklerin yanı sıra, borsa içinde sorunlar da ortaya çıkabilir. Bir borsa yanlış yönetilebilir, para kaybedebilir veya kısmi rezerv bankacılığı yapabilir.

Borsalar, milyarlarca dolarlık kripto para tuttukları için bilgisayar korsanları için ideal bir hedeftir. Bir kripto para borsasını hacklemek, genellikle bir banka kasasını hacklemekten daha kârlıdır. Sonuç olarak, borsalar son derece karmaşık siber saldırılara karşı inanılmaz derecede savunmasızdır. Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

Ortalama olarak borsalar günde 2,7 milyon dolar kaybediyor ve uzmanlar bunun artmasını bekliyor.

Hack saldırıları daha sofistike bir hal alıyor. Bu tatmin edici bir aktivitedir, bu nedenle bilgisayar korsanlığı planlamak için harcanan artan zaman ve çabanın karşılığını verir.

Borsalar siber güvenlik şirketleri değildir. Her şeyden önce finansal pazarları yönetiyorlar ve tarih, üst düzey güvenliği garanti edemeyeceklerini gösterdi.

Bu kadar büyük tutarlar söz konusu olduğunda, kripto para hackleri, planları ve ayrıntılı saldırıların yakında ortadan kalkması pek olası değil.

Kripto Borsasının Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır

Başka bir yüksek profilli saldırının kurbanı olmayacağınızın garantisi yoktur, ancak saygın ve oldukça güvenli bir borsa kullanmak şansınızı önemli ölçüde azaltır. En iyi ve en güvenilir platformlar, sağladıkları güvenlik düzeyi konusunda şeffaftır ve hesabınızı korumanız için size birçok araç sağlar. Bir borsa seçerken, aşağıdaki güvenlik uygulamalarını arayın.

  • Şifre koruması:İyi borsalar, zayıf bir şifre kullanılmasına izin vermez. Güvenli bir şifre, küçük ve büyük harfler, semboller ve rakamlardan oluşan bir kombinasyon kullanmanızı gerektirir ve böylece kimsenin kaba kuvvet saldırısı yapamamasını sağlar.
  • İki Faktörlü Doğrulama (2FA): Hesaplarınızın 2FA tarafından korunması çok önemli. Çoğu borsa, yazılım, SMS ve donanım cihazları gibi çeşitli 2FA yöntemleri sağlar. Hesabınızı 2FA ile güvence altına alamıyorsanız, platform oldukça güvensizdir.
  • Soğuk depolama:Borsanın kullanıcı fonlarını soğuk depoda saklayıp saklamadığını kontrol edin. Çevrimdışı kilitli fonları çalmak, sıcak bir cüzdandaki fonları çalmaktan çok daha zordur.
  • Beyaz liste IP ve para çekme adresleri:Borsa hesabınıza erişmek için belirli IP adreslerini güvenli listeye alıp alamayacağınızı kontrol edin. Bu etkinleştirilirse, diğer konumlardan girişleri otomatik olarak engeller.

Bitcoin’i bir kripto cüzdanında tutarken paranızın güvenliğini sağlamak için bu faktörleri göz önünde bulundurun. Ayrıca, saygın bir kripto borsası ve cüzdan sağlayıcıları seçin.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu