Tiktok Takipçi Satın Al

Bill Gates Yapay Zekada Devasa Bir Gelişme Olacağını Söylüyor

Microsoft’un kurucu ortağı ve hayırsever Bill Gates’e göre, gelişmiş ülkelerde, özellikle ABD’de yapay zeka kullanımının genel nüfus tarafından “önemli” ölçüde gerçekleşmeye başlaması, geçtiğimiz hafta yayımlanan yıl sonu mektubunda belirtildi. Gates’e göre, yapay zeka kullanımının üretkenlik ve yenilik gibi konulardaki etkisi eşi benzeri görülmemiş olabilir.

Gates, blogunda “Yapay zeka, daha önce görülmemiş bir hızda yeni keşifleri hızlandırmaya hazırlanıyor” diye yazdı. Mektubunda, Melinda French Gates ile kurduğu Gates Vakfı’nda görev yapan Gates, yapay zeka kullanımının gelişmekte olan ülkelerdeki kullanımına odaklandı.


Gates’in mektubundaki açıklamalarında Gates Vakfı’nın yapay zeka konusundaki önceliklerinden birinin, dünyanın en yoksul kesimlerini olumsuz etkileyen AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi sağlık sorunlarına çözümler üretmek olduğunu belirtti. Gates, yapay zekanın eğitim ve hastalıkla mücadele alanlarındaki kullanımlarına dair farklı ülkelerdeki örnekleri sıraladı ve bu uygulamaların bu yıl değil, on yılın sonlarına doğru hayata geçeceğini ifade etti.

Örnekler arasında Gates’in mektubunda yer verdiği yapay zeka uygulamaları şunlardır:

1. Antibiyotik Direnci ile Mücadele (AMR):** Ganalı bir araştırmacı, Gana’daki Aurum Enstitüsü’nde, bölgede hangi patojenlerin direnç geliştirme riskinde olduğu hakkında bilgileri inceleyen bir yazılım aracı üzerinde çalışıyor. Bu araç, en iyi ilaç, dozaj ve süre için önerilerde bulunacak.

2. Yapay Zeka Destekli Kişiselleştirilmiş Eğitim (Somanasi):** Nairobi’deki bir AI tabanlı öğretim yazılım programı, kültürel bağlamı göz önünde bulundurarak öğrencilere tanıdık gelen bir his vermesi için tasarlanmıştır.

3. Gebelikte Riskleri Azaltma:** Gates, küresel olarak her iki dakikada bir kadının doğumda öldüğünü belirterek, Hindistan’da geliştirilen bir sağlık çalışanı “Copilot” yazılımından bahsetti. Bu yazılım, hemşireler ve ebelelere yönelik olarak “Hindistan’daki yeni anneler için şansları artırmayı” amaçlayan ve yardımcının deneyim seviyesine uyum sağlayan bir yazılımdır.

4. HIV Riskini Değerlendirmek İçin Sohbet Botu:** Cinsel geçmişleri hakkında doktorlarla konuşmaktan çekinen “marjinalleşmiş ve savunmasız nüfuslar” için etrafta gezen, tarafsız ve yargılamayan bir danışman gibi davranan bir sohbet botu.

5. Pakistan’daki Sağlık Çalışanları İçin Sesle Çalışan Mobil Uygulama:** Sağlık çalışanlarının, sahada hastayı ziyaret ettiklerinde tıbbi sağlık kaydını doldurmak için bir prompta konuşabildikleri bir sesle çalışan mobil uygulama. Gates, bu uygulamanın, birçok insanın belgelenmiş tıbbi geçmişe sahip olmadığı bir durumu kapatmaya yönelik olduğunu belirtti.

Gates, yapay zeka uygulamalarının, ilgili ülkelerdeki gerçeklere daha iyi uyum sağlayacaklarına dikkat çekti. Örneğin, Pakistan’daki sağlık kayıtları uygulamasındaki ses girişi, insanların mesajları yazmak yerine mobil cihazlarda sesli mesajlar gönderme yaygın pratiğine uyum sağlamaktadır. Gates, “Küresel sağlıktan yapay zekayı daha adil hale getirmek için birçok şey öğrenebiliriz. Temel ders, ürünün kullanacak insanlara uygun olması gerektiğidir” diye yazdı.

Gates, yapay zekanın gelişmekte olan dünyada benzer bir seviyeye ulaşmasının, gelişmiş dünyadan çok da uzak olmadığını öngördü. “Tahmin yapmam gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri gibi yüksek gelirli ülkelerde, genel nüfusun önemli ölçüde yapay zeka kullanımına 18 ila 24 ay uzaklıkta olduğunu söyleyebilirim. Afrika ülkelerinde ise benzer bir kullanım seviyesini üç yıl civarında beklerim. Bu hala bir gecikme, ancak diğer yeniliklerde gördüğümüz gecikmelerden çok daha kısadır” dedi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu