Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim İnsanları: Penguen Dilinin İnsan İletişimine Benziyor Olabilir

Araştırma sonuçları, Afrika penguen konuşmalarının Zipf yasasına ve Mencerath’ın yasasına uyduğunu göstermektedir.

Penguen dili insan iletişimine benzer ve aynı dil yasalarına uyar. Bu sonuca, araştırmaları sonrasında uluslararası bir grup bilim adamı tarafından ulaşılmış ve sonuçları Bağımsız gazete tarafından rapor edilmiştir.


Torino Üniversitesi’nden (İtalya) uzmanlar, Lyon Üniversitesi’nden (Fransa) meslektaşları ile işbirliği içinde, İtalyan hayvanat bahçelerinde yaşayan 28 yetişkin Afrika pengueninin 590 “konuşma” kayıtlarını analiz ettiler.

ilim adamları esas olarak tüm doğal dillerin doğasında bulunan iki kurala odaklanmıştır, yani. insanlar arasında iletişim için kullanılır ve kasten yaratılmaz. Bunlardan biri, herhangi bir doğal dilde bir metindeki kelimelerin frekans dağılımı yasalarını tanımlayan Zipf yasasıdır. Bu kurala göre, uzun kelimeler metinde kısa olanlardan daha az yaygındır.

Bilim İnsanları: Penguen Dilinin İnsan İletişimine Benziyor Olabilir

Penguen Dilinin İnsan İletişimine Benziyor

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız Afrika penguenlerinin görüşmelerinin Zipf yasasına ve Mentzrat yasasına uyduğunu gösteriyor.” “Bu, primat olmayan türlerin konuşmalarının doğal dillerin dil yasalarıyla tutarlı olduğuna dair ilk inandırıcı kanıttır.”

Daha önce, Londra’daki Roempton Üniversitesi’nden uzmanlar, şempanze jestlerinin insan iletişim biçimlerine biraz benzediğini ve aynı dil yasalarına uyduğunu keşfetti. Biyologlar, hayvanlar tarafından kullanılan 2 binden fazla farklı hareketi analiz ettikten sonra, şempanzelerin diğerlerinden daha sık kullandığı hareketlerin süresinin daha kısa olduğunu keşfettiler. Ayrıca, daha uzun hareketler daha kısa bireysel hareketlerden oluşuyordu. Bu, insan iletişiminde tezahür eden Zipf ve Menteratz dil yasalarıyla tutarlıdır.

Bilim İnsanları: Penguen Dilinin İnsan İletişimine Benziyor Olabilir

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu