Tiktok Takipçi Satın Al

Bilgisayar Oyunlarında FPS Kavramı ve En Çok Oynanan FPS Oyunları

FPS denildiği zaman pek çok oyun severin aklına ilk etapta doğrudan bir şey gelmeyebilir.

Nitekim FPS kavramı, bilgisayar dünyası dışında film ve fotoğrafçılık sektöründe de kullanılan bir kavram olduğu için FPS denildiğinde akıllara ilk olarak bilgisayar oyunu türü olan FPS gelmiyor. Ancak FPS oyununun ne olduğuna ilişkin ilk etapta bir tahmin yapamasanız da bilgisayar oyunlarını az biraz oynamış herkes FPS tipinde en az bir oyun oynamıştır.


Bununla ilgili olarak detaylara aşağıda yer vermeye çalıştık.

FPS nedir?

İlk olarak fps nedir sorusuyla başlamak istedik. FPS, İngilizce first person shooter kelimelerinin kısaltması sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Türkçe anlamıyla birinci kişi nişancı gibi bir anlamı olan bu kısaltma ile anlatılmak istenen oyunu oynayan kişinin gözünden oyunun izlenmesi ve oynayan kişinin bu bakış açısıyla oyunu oynamasıdır.

Bu tarz oyunlarda oyuncu, oyun atmosferini kontrol ettiği karakterin gözünden takip eder. Bu tip oyunlarda karakterin görüş açısının takibi mouse ile yapılmaktadır. Oyunun yapım ekibinin kararlarına göre fps görüş açısı daha geniş veya daha dar yapılabilmektedir.

Bu tip bir oyun tecrübesi sayesinde oyuncu, oyunun daha çok içindeymiş gibi yer alabiliyor.

FPS ne zaman ortaya çıktı?

Çoğu oyun severin bu soruya cevabı, oyun dünyasının pek çok ilkini oyunculara yaşatan oyun olan Doom olsa da aslen FPS oyun türünün ortaya çıkışı, 1973 yılında piyasaya sürülen Maze War oyunu ile olmuştur.

1973 yılı gibi bir dönemde çıkarılan bu oyunda uygulanan bu yöntem elbette ki devrimsel bir boyutu bilgisayar ve oyun dünyasına tanıtmayı başarmıştı. Bu oyun, tabii ki o dönemin şartlarında bir kişinin evindeki bilgisayarından oynayabileceği bir oyun değildi ve oyunu oynamak için oldukça yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyuluyordu.

Daha erişilebilir FPS oyunu deneyimi için ise 1992’yi beklemek gerekiyordu. O yıllarda çıkan ve oyun dünyasında adeta bir çağ açan efsane oyun Wolfenstein 3D, insanların evlerindeki bilgisayarlarından oynayabildikleri ilk FPS oyunu olarak anılmayı kesinlikle tek başına hak eden bir oyun olmuştur. İşte Doom da türü bir adım ileriye götürme anlamında Wolfenstein’den hemen sonra piyasaya sürüldü ve bugün o da bir efsane olarak anılıyor.

Bilgisayar Oyunlarında FPS Kavramı ve En Çok Oynanan FPS Oyunları

FPS oyunların en iyi örnekleri

İlk çıkan FPS oyununa ilişkin bilgileri verdik ve o günden bugüne binlerce farklı FPS oyunu piyasada yer aldı. Biz de burada bu alanın en iyilerinden kısaca bahsederek onlara saygı duruşunda bulunmak istedik.

  • Half – Life: Günümüzde hala dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından oynanan Counter – Strike’ın yapımcılarının oyun dünyasına ilk armağanı olan Half – Life, FPS oyunlarının atası sayılabilecek derecede önemli bir oyundur.
  • Quake III: Half – Life kadar olmasa da yine de kendi kitlesi olan ve o zamana kadar görülmemiş bazı şeyleri içerisinde barındıran bir oyun olarak Quake III sayılabilir.
  • Call of Duty: İlk çıktığında Medal of Honor oyununun bir modu olarak piyasaya çıkan Call of Duty, 2’nci Dünya Savaşı temalı oyunlar arasında açık ara en iyisidir. Oyun o günden bugüne kendini geliştirerek gelmeyi başarmış bir oyun olarak kesinlikle en iyi FPS oyunları arasında sayılmayı sonuna kadar hak etmektedir.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu