bayigram.com

Bazı Uygulamalar Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor!

Bazı uygulamaların hassas kişisel bilgileri Facebook ile paylaştığı bildiriliyor.

The Wall Street Journal’ın son raporuna göre, Facebook sağlığınızı izleyen ve yeni bir ev bulmanıza yardımcı olan uygulamalardan çok kişisel bilgiler alıyor. Facebook, kullanıcının bir Facebook hesabına sahip olmasa bile bu uygulamaları belirli uygulamalardan alabiliyor olabilir.


Son zamanlarda bir rapor, Facebook’un genç kullanıcılara, şirketin tüm telefon ve web etkinliklerini toplamasını sağlayacak bir uygulama yüklemesini önerdiğini belirtti. Bu, Apple’ın Facebook’tan bazı geliştirici ayrıcalıklarını iptal etmesine neden olarak, Facebook’un, yalnızca çalışanların yayınlanmadan önce uygulamaları test etmeleri için tasarlanan bir program aracılığıyla uygulamayı dağıtarak şartlarını ihlal ettiğini söyledi. Bununla birlikte yeni rapor, Facebook’un 70’den fazla popüler uygulamadan veri alabildiğini ve Facebook’a potansiyel olarak hassas bilgiler gönderen en az 11 uygulama bulduğunu söylüyor.

[sp-related style=”dark” id=”37321″]

Bu uygulamalar örneğin emlak uygulaması emlakçının, Facebook’un kullanıcılar tarafından görüntülenen liste bilgilerini ve Apple’ın iOS, anında kalp hızı: İK monitöründeki en yüksek kalp atış hızı uygulamasını gönderdiği bildirildi. Uygulamaların, Facebook’un yazılım geliştirme kitini veya geliştiricilerin belirli özellikleri uygulamalarına entegre etmesine yardımcı olan SDK’yı kullanarak verileri gönderdiği bildiriliyor. Facebook’un SDK’sı, uygulama geliştiricilerin kullanıcılarının eğilimlerini anlamalarına yardımcı olan bir analitik hizmeti içeriyor.

Bazı Uygulamalar Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor!

Rapor, Facebook’a hassas bilgiler gönderen geliştiricilerin veri göndermek için “özel uygulama etkinlikleri” kullandıklarını söyledi. Raporun ardından, New York Valisi Andrew Cuomo, bir bildiride “tüketici gizliliğini istila etme” olarak adlandırdığı şeyi araştırmak için New York Eyalet ve Mali Hizmetler Departmanını yönlendirdi. New York Valisi Andrew Cuomo ‘nun açıklamaları ise şöyle;

New Yorklular kişisel bilgilerinin güvende olduğunu bilmeyi hak ediyor ve internet şirketlerinin önüne geçmeliyiz, ne kadar büyük olursa olsun, yasaları korumaktan ve akıllı telefon kullanıcılarının bilgilerini korumaktan sorumlu ”dedi. 

Ayrıca bir Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamada hemen aşağıda;

iPhone veya Android cihazınızdaki uygulamalar arasında bilgi paylaşımı, mobil reklamcılığın nasıl çalıştığı ve endüstri standardı bir uygulamadır. Sorun, uygulamaların çevrimiçi reklamcılık için bilgileri nasıl kullandığıdır. Uygulama geliştiricilerin, bizimle paylaştığı bilgiler konusunda kullanıcıları ile açık olmalarını istiyoruz ve uygulama geliştiricilerin bize hassas veriler göndermelerini yasaklıyoruz. Bizimle paylaşılmaması gereken verileri tespit etmek ve kaldırmak için de adımlar atıyoruz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu