Ay Yarışına Yeni Bir Japon Lunar Lander Katılıyor: Ispace Series 2

Japon ay keşif girişimi ispace, yeni nesil ay iniş aracını 24 Ağustos 2021’de, üçüncü ay görevi için zamanında tanıttı.


Series 2 olarak bilinen arazi aracının şu anda 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor ve şirketin basın açıklamasına göre boyut ve taşıma kapasitesi olarak firmanın önceki Seri 1 arazi aracından daha büyük.

Series 2, 9 fit yüksekliğinde ve 14 fit genişliğinde (yaklaşık 2,7 metreye 4,2 metre) duracak ve ABD’de tasarlanacak, üretilecek ve piyasaya sürülecek.

ispace, her ikisi de arazi aracının gelişiminde kritik rol oynayacak olan General Atomics Electromagnetic Systems Group (GA-EMS) ve Draper dahil olmak üzere, alandaki uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyor.

Ispace Series 2 Ne Yapacak?

Arazi aracının rolleri, hem ay yörüngesine hem de ay yüzeyine yük taşımayı içerecek. Ay yüzeyi teslimatları için taşıma kapasitesi 1.102 libre (500 kg) ve ay yörüngesi için 4.409 libre (2.000 kg) olacak. Modüler faydalı yük bölmesi tasarımı sayesinde devlet, ticari ve bilimsel yükleri taşıyabilir.

Ay Yarışına Yeni Bir Japon Lunar Lander Katılıyor: Ispace Series 2

Takeshi, “Yakın geleceğe baktığımızda, Seri 2 yalnızca yeteneklerimizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterilerimiz için daha fazla erişim ve fırsatlar sunmamızı sağlayacak. Seri 2, çeşitli ve sürdürülebilir bir cislunar ekosistemi gerçekleştirmeye yönelik olumlu bir adımdır. ” ispace’in kurucusu ve CEO’su Hakamada, sürümde şunları söyledi.

Belki de daha ilginç olanı, Seri 2 iniş aracının, 14 Dünya günü kadar süren soğuk bir ay gecesinde hayatta kalan ilk ticari Ay iniş aracı olmayı hedeflemesidir. Üstelik kutup bölgeleri de dahil olmak üzere Ay’ın hem yakın hem de uzak tarafına inebilecek şekilde tasarlanıyor.

Bunun da ötesinde, iniş aracının, göreceli yüzey hızı, iniş alanlarını tam olarak belirleme ve tehlikeden kaçınma dahil olmak üzere mevcut en gelişmiş ve doğru iniş teknolojilerinden birine sahip olması amaçlanıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu