Bilim İnsanları Mars’daki Metanın Kaynağını Bulmuş Olabilir - TeknoDiot.com
TeknoDiot.com
 
  

Bilim İnsanları Mars’daki Metanın Kaynağını Bulmuş Olabilir

Bilim İnsanları Mars’daki Metanın Kaynağını Bulmuş Olabilir

Mars’taki metan gazının gizemi, bilim insanlarının gezegendeki yaşamı belirten gazın varlığını ve nereden geldiğini doğrulamasıyla çözülebilir.

15 yıldır Avrupa uzay aracı tarafından izlenen Mars atmosferindeki gaz okumaların doğruluğu  tartışılıyordu. Çünkü 12 yıl içinde atmosferde bulunan metanın dağılacağı düşünülüyordu. Metan gazı normalde dünyada basit yaşam formları tarafından üretilen bir gazdır. Mars atmosferinde yapılan atmosfer okumalarının zorluğu ve bugüne kadar tek bir veri setinden gelen okumalar hep sorgulanmaktaydı.

Uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip, bir gün arayla alınan 2013’de  iki farklı uzay aracından gelen okumaları karşılaştırarak birbirinden bağımsız bir metan kanıtı bulmayı hedefledi.

Ayrıca, Gale kraterinin doğusundaki buz katmanı gibi olası metan kaynağında (önceden kuruyan bir göl olduğu varsayılıyor) iki paralel araştırma yürüttü.

“Gerçekten bu çok heyecan verici ve çok beklenmedik bir gelişme. Tümüyle birbirinden bağımsız iki araştırma çizgisi de, benzeri metan kaynağına işaret ediyor, “diyor Roma Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Marco Giuranna, AFP’ye verdiği demeçte,

Avrupa Mars Express uzay aracı 16 Haziran 2013’de 15,5 ppb metan ölçtü. NASA’nın Curiosity gezgini metan varlığını 24 saat öncesinde yaptığı ölçümlerle doğruladı.

Giuranna ve ekibi bu veriyi kullanarak 250 km’ye 250 km karelik bir bölgeyi sektörlere böldü.

Bilim İnsanları Mars’daki Metanın Kaynağını Bulmuş Olabilir

Bir araştırmada ise her sektörler emisyonları işleyen 1 milyon adet emisyon senaryosu incelendi. Diğer bir ekipte gezegenin yüzey fotoğraflarıyla ,dünyadaki metan salınımı fotoğraflarıyla ilişkisini inceledi.

Yaşam işareti olabilir mi?

Giuranna her ne kadar Dünya’da metan gazının hayata işaret ettiği düşünülse de, Mars’da benzeri bir anlam taşımayabileceğini belirtiyor.

Bilim insanları bu kaya oluşumunun ardındaki donmuş metan katmanından , periyodik olarak atmosfere gaz salınımı olduğuna inanıyor.

“Metan önemlidir, çünkü mikrobiyal yaşama işaret edebilir. Fakat bu tespitler abiyotik proseslerle elde edilen metandan da kaynaklanabilir,” diyor Giuranna

“Yaşamın doğrudan bir biyo-imzası olmasa da, metan, bazı mikrop türleri metanı karbon ve enerji kaynağı olarak kullanabildiği için, mars ortamlarının yaşanılabirliğine katkıda bulunabilir” dedi.

Her ne kadar Mars’da sıvı halde su olmasa da, ESA’nın Şubat ayında belirttiği görüntüleme ekipmanı kurumuş nehir yataklarına kanıt sunduğundan, belki de bir zamanlar Kızıl Gezegen basit organizmalara ev sahipliği yapmış olabilir.

Giuranna Gale Krateri’nin yakınındaki metan buz tabakasının boyutu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini bildiriyor.

Bu araştırmanın daha geniş çaplı etkileri olabilir. Örneğin Mars’da bulunan metan yakıt olarak kullanılarak insanlı görevlerde geri dönüş için veya endüstriyel prosesler için kullanılabilir.

Kaynak: Gercekbilim.com

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Evrenin Diğer Ucundan Gelen FRB Sinyalinin Konumu Tespit Edildi!

Hüseyin Ceylan

Ağrı Şiddetini Ölçmek İçin Devrimsel Kan Testi

TeknoDiot Bey

Fizikçiler Kuantum Bilgisayarı Kullanarak Zamanı Geri Aldılar

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.