Tiktok Takipçi Satın Al

ASUS, ROG Crosshair X670E Extreme Anakartı Duyuruldu!

Yeni AMD AM5 platformunun amiral gemisi olan bu modelde iki adet PCI Express 5.0 yuvası, sağlam güç dağıtımı, DDR5 desteği, USB4, ASUS Q-Design ve daha birçok özellik bulunuyor.

ASUS Republic of Gamers (ROG), AMD’nin uzun süredir beklenen AM5 platformuna ev sahipliği yapan amiral gemisi konumundaki ROG Crosshair X670E Extreme anakart modelini duyurdu.

Yeni nesil PCIe bağlantısına, DDR5 RAM desteğine ve hız aşırtma için sağlam bir temel oluşturan sağlam güç dağıtım sistemiyle bu yeni nesil anakart, yeni sisteminde rakipsiz bir platform oluşturmak isteyenlere hitap ediyor. ASUS Q-Design özellikleri kurulum sürecini sadeleştirirken, etkili araçlar da teknoloji tutkunlarının sistemlerinden maksimum performans almasını sağlıyor. ASUS ilerleyen dönemde ROG, ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve ASUS Prime ailelerine dahil olacak başka AM5 anakartlarla ilgili bilgiler de paylaşacak. Ancak henüz diğer modeller duyurulmamış olsa bile ROG Crosshair X670E Extreme’in bu neslin en beğenilen modellerinden biri olacağı kesin.

Bütün beşler burada


Yeni nesil bellekler, SSD’ler ve ekran kartlarının tamamı 5 sayısının etrafında toplanıyor. Kullanıma sunulan DDR5 RAM’lerin ardından PCI Express® 5.0 (PCIe) bağlantısından yararlanan bileşenler de yavaş yavaş boy göstermeye başladı.

ROG Crosshair X670E Extreme, kullanıcıların DDR5 RAM’lerin devasa bant genişliğinden, etkileyici hızından ve olağanüstü güç verimliliğinden yararlanmasına imkan veriyor. Önceki nesil DDR4 belleklere kıyasla %50 daha yüksek veri hızı sunan DDR5 ile performans yepyeni bir düzeye çıkıyor. Bu anakartta ayrıca uygun bellek kitlerine sınırları zorlayacak şekilde hız aşırtma yapma olağanı veren çeşitli donanım ve yazılım optimizasyonları yer alıyor.

Halihazırda bazı yüksek hızlı bağlantı noktalarında kullanıma sunulan PCIe 5.0 bağlantısı ile kullanıcılar en hızlı yeni nesil SSD’ler ve GPU’lardan piyasaya çıkar çıkmaz yararlanabilecek. PCIe 4.0’dan iki kat yüksek bağlantı hızı sunan bu yeni standart, kullanıcılara ROG Crosshair X670E Extreme’i USB4® ve USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktaları ile zenginleştirme olanağı veren bant genişliğini sunuyor. Çoğu oyuncu cihazlarını şarj etmek için bilgisayarlarının ön panelindeki USB bağlantı noktalarını kullandığından, ROG Crosshair X670E Extreme’in ön panelinde Quick Charge 4+ destekli bir USB 3.2 Gen 2 2×2 bağlantısı yer alıyor. Bu anakartı, ön panelinde USB Type-C® bağlantı noktası bulunan bir kasayla kullananlar, 60 watt şarj rahatlığına kavuşuyor.

İki adet PCIe 5.0 x16 yuvası bugünün ve geleceğin son teknoloji ekran kartlarına hazır bekliyor. Kartın üzerinde bulunan iki yuvaya ek olarak ROG PCIe 5.0 M.2 kartı ve ROG GEN-Z.2 kartı ile sunulan üç ek yuva ile birlikte ROG Crosshair X670E Extreme, toplamda beş adet M.2 yuvasına sahip oluyor. Bunların dördü PCIe 5.0 x4 modunu destekliyor. Eklenti kartlarındakiler de dahil olmak üzere tüm yuvalardaki soğutma blokları hiçbir sorun yaşamadan sürücülerden tam performans alınmasını sağlıyor. Altı adet SATA 6 Gbps bağlantı noktası sayesinde de kullanıcılar daha geniş bir depolama sistemi oluşturabiliyor, oyun arşivlerinde kısıtlama yapmak zorunda kalmıyor.

Oyunlarda üstünlüğün simgesi

Açılı hatları, canlı RGB LED çizgileri ve şık siyah tonlarıyla ROG Crosshair X670E Extreme, ilgi odağı olacak bir görünüme sahip. Anakarttaki AniMe Matrix™ ekran sahip olduğu bir dizi LED ile özel animasyonlar gösterme fırsatı vererek benzersiz kişiselleştirme olanakları sunuyor. Kartın sağ kenarı alttan aydınlatmayla canlanıyor. Bir adet Aura RGB başlığı ve iki adet adreslenebilir Gen 2 başlıkları sayesinde kullanıcılar kasalarına RGB LED şeritleri bağlayabiliyor, bunları Aura Sync uyumlu ekipmanlarıyla senkronize edebiliyor.

ROG Crosshair X670E Extreme’in görsel tasarımı, sunulan performansı tam olarak yansıtıyor. VRM devrelerinin, yonga setinin ve dahili M.2 yuvalarının üzerinde yer alan büyük soğutma blokları etkili soğutma sağlamanın yanı sıra karta simetrik bir güzellik de katıyor. Ana M.2 yuvasını kaplayan geniş soğutma bloğunun yüzeyinde çok katmanlı şık grafikler bulunuyor. Entegre alüminyum giriş çıkış koruması VRM devresindeki soğutmaya yardımcı oluyor. Kurulum sürecini de sadeleştiren bu parça şık bir görünüme de sahip.

Ciddi soğutma, ciddi performans

ROG Crosshair X670E Extreme, sahip olduğu sağlam güç çözümüyle yeni nesil AMD Ryzen işlemcileri bir sonraki seviyeye çıkarmak için neredeyse sınırsız bir potansiyel taşıyor. ProCool II güç bağlantısı, güç kaynağı fişleriyle daha iyi temas sağlıyor ve sık kullanılan donanımlarda daha iyi ısı dağıtımı ve güvenilirlik sunuyor. MicroFine alaşım bobinler ve birinci sınıf 10K siyah metal kapasitörler, en ağır yüklerde bile işlemciye gücü mümkün olduğunca akıcı bir şekilde iletiyor.

Günümüzde işlemciler istenen her anda en iyi performansı sunabilmek için mevcut güç seviyesinden ve termal potansiyelden sonuna kadar yararlanıyor. Bu nedenle soğutma yalnızca rahat kullanım için önemli değil. Kapsamlı soğutma sistemleri ile kullanıcılar talep ettikleri performansı sürekli alabiliyor. ROG Crosshair X670E Extreme kullanıcılara hayallerindeki soğutma çözümünü kurmaları için çok sayıda seçenek sunuyor. Kullanıcılar altı adet fan başlığı ile sistemlerindeki hava akışını düzenleyebiliyor. Özel bir sıvı soğutma çözümü kullanmayı planlayanlar ise iki adede kadar güçlü pompa bağlayabiliyor ve kurdukları sistemin her noktasını sıvı akışını takip eden başlıklar ve sensörler aracılığıyla kontrol altında tutabiliyor.

Yenilikçi Q-Design özellikleriyle kolay kurulum

Üst seviye bir oyun bilgisayarı kurmak ve bunu kişiye özel hale getirmek hiçbir zaman kolay olmadı. ROG Crosshair X670E Extreme anakartta ASUS’a özgü Q-Design özellikleri bulunuyor. Bunlardan biri de PCIe Q-Release düğmesi. Günümüzün son teknoloji ekran kartlarında genellikle büyük soğutma çözümleri ve sağlam arka plakalar yer alıyor. Üstün performansa ulaşmayı sağlayan bu parçalar, PCIe mandalını açmayı zorlaştırabiliyor. PCIe Slot Q-Release düğmesi, kullanıcıların tek dokunuşla ekran kartlarını çıkarmasına imkan veriyor.

Benzer bir şekilde, geleneksel DIMM yuvası tasarımlarında kullanıcıların belleklerin her iki tarafını da kilitlemesi gerekiyor. Parmakları kalın olan kullanıcılar için ekran kartına en yakın konumdaki yuvanın mandalını açmak zor olabiliyor. ASUS bu nedenle yeni tek taraflı bir Q-DIMM mandal tasarımı kullanıyor. Bu parçalar sayesinde kullanıcılar mandalın ekran kartına yakın olmasından doğabilecek sıkıntıyı yaşamıyor. DIMM yuvasının daha kolay ulaşılabilen tarafındaki tek mandal, belleği sağlam bir şekilde yerine oturtabilmek için yeterli oluyor. ROG Crosshair X670E Extreme anakarta RAM yerleştirmek ve mevcut RAM’leri değiştirmek bu tasarım özellikleri sayesinde çok kolay.

ASUS ayrıca M.2 sürücü takmayı da kolaylaştırdı. M.2 Q-Latch sayesinde kullanıcılar küçük ve kolayca kaybolabilen M.2 vidalarını kullanmak zorunda kalmıyor. M.2 sürücüleri yalnızca parmak ucuyla takıp çıkarmak artık mümkün.

Bilgisayar kurulumunu kolaylaştıran bunca özelliğe rağmen yine de kurulum esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilir. ROG Crosshair X670E Extreme kullanıcıların sorunları kolayca tanımlamasını sağlıyor. ASUS Q-LED teşhis ışıkları, sistemin açılış testinde kritik bir sorun yaşaması halinde hızlı ve kolay anlaşılabilir bilgiler sunuyor. Anakartın üzerinde CPU, RAM, ekran kartı veya sistem yükleme cihazı için açıkça işaretlenen dört adet LED bulunuyor. Bu LED’ler hangi bileşende sorun yaşandığını gösteriyor.

Ağ bağlantısında sınır yok

Günümüzde oyuncular zafere ulaşmak için yalnızca kablosuz ağlarına güvenmekle yetinmiyor. Çoğu cihazın internete bağlanmak için kullandığı 5.0 GHz ve 2.4 GHz bantları akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve akıllı ev cihazlarının sinyal almak için mücadele ettiği alanlar haline geldi. Özellikle birden fazla ev ağının üst üste geldiği apartmanlarda bu durum daha büyük bir sorun olmaya başladı. Neyse ki belirli bölgelerde bu soruna bir çözüm var: WiFi 6E.

Bu yeni standart, yalnızca bazı ülkelerde kullanıma sunulan 6 Ghz bandından yararlanıyor. ROG Crosshair X670E Extreme’i bir WiFi 6E router’a bağlayan kullanıcılar kablosuz bağlantının yeni seviyesine çıkabiliyor.

Anakarttaki yerleşik kablolu ağ seçenekleri de üstün özelliklere sahip. Intel 2.5 Gbps Ethernet bağlantı noktası router’a yüksek bant genişlikli bağlantı sağlarken Marvell AQtion 10 Gb Ethernet bağlantı noktası ise sistemi hızlı ağlarda terabyte’lar büyüklüğündeki dosya aktarımlarına hazır hale getiriyor.

Ses tutkunları, dikkat!

Oyun deneyimi için ilk öncelik görüntü ise ikinci sırada da kesinlikle ses yer alıyor. Hoparlör sistemi ve kulaklıklardan etkileyici ve pürüzsüz sesler almak için, ROG Crosshair X670E Extreme’in ses yongaları ve ilgili devreleri kristal netliğinde ses işleme ve çıkış için özenle tasarlandı.

Sistemin başında, entegre amplifikatörler ve op-amplifikatörlerle donatılan birinci sınıf SupremeFX 7.1 Surround Sound ses çözümü geliyor. Ses devrelerinde birinci sınıf kapasitörler, parazit önleyici kalkanlar ve sağ ile sol kanallar için ayrı iletken yolları kullanılıyor. Otomatik özdirenç algılama özelliği sayesinde kullanıcılar yüksek özdirençli üst düzey kulaklıklardan kristal netliğinde ve berrak sesler alabiliyor. ESS ES9218PQ Quad DAC, ön paneldeki ses çıkışına 130 dB sinyal gürültü oranıyla üst düzey ses kalitesi sağlıyor. Böylece üst seviye kulaklıkları ön panelden rahatlıkla kullanmak mümkün oluyor.

Daha çok AM5 anakart seçenekleri yolda

Hız aşırtmaya hazır güç dağıtım sistemi, olağanüstü soğutma çözümleri, iddialı tasarımı ve rakipsiz bağlantı seçenekleriyle ROG Crosshair X670E Extreme oyun performansında çıtayı yepyeni bir seviyeye çıkarıyor. Bu model aynı zamanda ileride gelecek diğer modellerin de habercisi. ASUS önümüzdeki aylarda, üst seviye ROG Crosshair serisinin geri kalanını ve diğer ürün ailelerinden anakart modellerini tanıtacak. Daha fazla bilgi için ASUS’u takip etmeye devam edin.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu