16.000 DPI’lı ASUS ROG Chakram Tanıtıldı!

ASUS, CES 2020‘de yeni oyuncu faresini tanıttı. ROG Chakram’ın en çok göze çarpan yeniliği sol tarafında yer alan dahili joystick.

Joystick analog modda çalışırken uçuş simülasyonları, yarış oyunları ve açık dünya yapımları için harika kontrol olanağı sunuyor. Dijital modda ise FPS ve gerçek zamanlı strateji oyunlarında önemli komutlar vermekte kullanılabilen dört yönlü bir kontrolcüye dönüşüyor. Baş parmak ile kontrol edilen bu parça için iki farklı boy başlık veriliyor. Böylece joystick’i parmak boyutuna göre ayarlamak mümkün oluyor. Ayrıca bu parça olmadan oyun oynamak isteyenler de joystick’i çıkarıp yuvayı bir kapakla örtebiliyor.


ASUS ROG Chakram yarı saydam plastikten üretilen mat kaplama üst kısmıyla rahat bir tutuş ve üst düzey bir stil sunuyor. Ana tuşlar ve avuç içi desteği mıknatıslarla sabitleniyor. Bu özellik sayesinde bunları kolayca çıkarıp Chakram’ın iç kısmına rahatça erişmek mümkün oluyor.

Ana tuşlardaki yaylı pivot mekanizması anahtarla arada gevşeklik olmasını önleyerek olabildiğince hızlı bir tepki sağlıyor. Her iki yanı da dokulu olan fare, rahat tutulabilen ve kolay temizlenen ergonomik bir yüzeye sahip. Joystick, beş adet programlanabilir tuş ve tekerlek ile birlikte Chakram, ergonomik biçimi ve minimum sürtünme sağlayan Teflon ayakları sayesinde uzun oyun maratonlarında bile rahatça kullanılabiliyor.

Karşınızda ASUS ROG Chakram

Ön kenar boyunca uzanan ışık şeridi, tekerlekteki RGB LED’ler ve gövdedeki arka aydınlatmalı logonun tamamı ROG Armoury II yazılımıyla ayarlanabiliyor. Kullanıcılar ayrıca bu yazılımla farenin her türlü ayarını yapabiliyor. Chakram tüm renk yelpazesiyle yedi farklı aydınlatma efektine sahip. ROG Aura Sync aracını kullanarak Chakram’ı Aura Sync uyumlu bileşenlere sahip bir bilgisayarla senknronize edebilmek de mümkün.

Chakram’ın tüm bu özellikleri profesyonel yarışmalarda kullanılanlarla aynı sınıf bir optik sensörle hayat buluyor. 16.000 DPI maksimum hassaslığa sahip olan ROG Chakram’ın alt kısmında yer alan DPI tuşunu kullanarak dört farklı seviye arasında geçiş yapılabiliyor.

16.000 DPI'lı ASUS ROG Chakram Tanıtıldı!

Armoury II yazılımına erişemeyen kullanıcılar daha ayrıntılı DPI ayarı yapabilmek için Chakram’ın DPI On-The-Scroll özelliğinden yararlanabiliyor. Bu özellik sayesinde tekerlek kullanılarak hassaslık 100 DPI aralıklarla 100 ile 16.000 DPI arasında ayarlanabiliyor.

ROG Chakram’ın anahtarları ittirerek sabitlenebilen özel yuvalarında 50 milyon tıklamaya dayanıklı Omron anahtarları yer alıyor. Farklı bir anahtar direnci isteyen kullanıcılar ürünle birlikte gelen diğer bir çift anahtarı da kullanabiliyor. Farklı Omron anahtarlarını tercih eden kullanıcılar da kendi sevdikleri anahtarları satın alıp kullanabiliyor. Chakram, D2F ve D2FC serisi anahtar modelleriyle uyumlu çalışıyor.

Dahili joystick’e sahip 16.000 dpi oyuncu faresi

ROG Chakram’ın mıknatıslı avuç içi desteğinin altında USB bağlantı aygıtı ve özelleştirilebilir logo bulunuyor. Kullanıcılar burada ROG logosuna veya aksesuar kitindeki boş parçayı kullanarak kendi tasarımlarına yer verebiliyor. USB bağlantı aygıtı 2,4 GHz RF ile kablosuz bağlantı imkanı sunuyor. Chakram, 1000 Hz sorgu oranı sayesinde üst düzey optik sensörün tüm avantajlarından yararlanarak yarışmalar için de ideal bir fare haline geliyor.

ROG Chakram, 2,4 GHz bağlantı modunda RGB LED’ler çalışırken 48 saate, LED’ler kapalıyken ise 79 saate kadar pil ömrü sunuyor. Pil bittiğinde de USB kablosu veya Qi uyumlu herhangi bir kablosuz şarj platformu ile Chakram’ı kullanmaya devam etmek mümkün. USB 3.0 üzerinden bağlandığında 80 dakikada tamamen şarj olan fare, 15 dakikalık şarjla da 12 saate kadar pil ömrü sunuyor. Chakram, bağlantı olanağının düşük gecikmeden daha önemli olduğu anlarda ise Bluetooth üzerinden uyumlu cihazlara bağlanabiliyor. Bluetooth ile bağlantı sağlandığında RGB açıkken 53 saate, kapalıyken ise 100 saate kadar pil ömrü sunuluyor. Son olarak ASUS markasının ürünlerinin güncel haberlerine ASUS haberleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

16.000 DPI'lı ASUS ROG Chakram Tanıtıldı!

:: ASUS, Yeni Kablosuz ROG Strix Impact II Modelini Tanıttı

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu