Tiktok Takipçi Satın Al

Android’de Fabrika Ayarlarına Dönme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android’de fabrika ayarlarına dönme işlemi, Android uyumlu tablet ve telefonların sıfırlanması amacıyla yapılmaktadır.

Bu işlem sonucunda cihazda bulunan tüm verilerin silinmesi sağlamakta ve telefon fabrika çıkış özelliklerine geri dönmektedir. Ayarlarına dönme işleminin diğer ismi tam sıfırlamadır. Tam sıfırlamanın yapılmasından sonra mobil cihaz ya da tablet eski haline döndürülememektedir. Dolayısı ile Android cihaz kullanıcıları, tam sıfırlama işleminden önce yedekleme işlemini gerçekleştirmelidir.


Android bir cihazın sıfırlanması yani fabrika ayarlarına geri döndürülebilmesi için öncelikle cihaz içerisindeki Ayarlar bölümüne gidilmelidir. Ayarlar bölümünde bulunan Sistem seçeneğinden sonra sırası ile Gelişmiş ve Sıfırlama Seçenekleri tıklanmalıdır.

Sıfırlama Seçenekleri bölümünde bulunan Tüm Verileri Sil ve Tableti (Telefonu) Sıfırla kısmı tercih edilmelidir. Bu işlemin yapılabilmesi için kullanıcılardan PIN kodu ve telefon güvenlik kodu ve ya şifresi istenmektedir. İstenilen bu bilgilerin girilmesinin ardından Her Şeyi Sil seçeneği ekrana çıkacaktır. Bu seçeneğin de seçilmesi ile Android cihazın biçimlendirme yani tam sıfırlanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Android’de Fabrika Ayarlarına Dönme İşlemi Nasıl Yapılır?

Fabrika Ayarlarına Dönme İşlemi Neden Yapılır?

Fabrika ayarlarına dönme işlemi, çeşitli sebeplerden dolayı yavaşlayan ya da arıza veren Android cihazın daha yüksek performansta çalışması için yapılabilmektedir. Bununla birlikte, telefonunu satacak olan kişiler, verilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla da Android’de fabrika ayarlarına dönme işlemi yapabilmektedir. Telefonunu ikinci el piyasasına sunacak olan kişilerin bu işlemi yapması tavsiye edilmektedir. Yine aynı şekilde, sürekli hata veren telefon ya da tabletlerin daha etkili çalışması için bu işlem yapılmalıdır.

Fabrika ayarlarına döndürülen tablet ve telefonlardaki tüm verilerin silineceğinden dolayı mutlaka yedekleme işlemi yapılmalıdır. Yedekleme işleminin yapılması, fabrika ayarlarına döndürülen telefonun tekrar kurulmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle yedekleme işleminin yapılması, telefon ya da tablet tekrar kurulurken zamandan kazandırmaktadır.

Android’de Fabrika Ayarlarına Dönme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu