bayigram.com

AMD’nin 10.000 Dolarlık Threadripper PRO’su Dünya Rekoru Kırdı

AMD, Threadripper 7000 serisi medya lansmanı sırasında, en üst seviye CPU'ları birçok dünya rekorunu kıran kısa bir hız aşırtma oturumu gerçekleştirdi.

AMD, Threadripper 7000 serisi medya lansmanı sırasında, en üst seviye CPU’ları birçok dünya rekorunu kıran kısa bir hız aşırtma oturumu gerçekleştirdi. Ama bu sadece platformun neler yapabileceğine dair bir bakış. Bir ay sonra, AMD kendi hız aşırtma uzmanlarından SAMPSON’ın tek bir değil, üç Cinebench dünya rekorunu kırdığı performans sonuçlarını paylaşıyor.

Bu senaryoda kullanılan CPU, “Storm Peak” serisindeki öncü 96 çekirdekli Zen4 işlemcisi olarak konumlandırılan Threadripper PRO 7995WX’dir. Yeni bir soket gerektirir ve yalnızca yeni TRX50 ve WRX90 anakartlarla uyumludur. Hız aşırma oturumu için SAMPSON tarafından ASUS WS TRX50 SAGE anakartı ve G.Skill’den dört adet 64 GB DDR5-6400 bellek modülü kullanıldı.


Bu CPU, 2,5 GHz taban saat hızına ve 5,15 GHz maksimum turbo saat hızına sahip olup, 384 MB önbelleğe sahiptir ve en fazla 128 PCIe Gen5 hattını destekler. Bu çip, standart tüketici modelinden farklı olarak, özellikleri iş istasyonları için olan ve bu örnekte aşırı saat hızlandırma çabaları için kullanılan güçlü bir EPYC türevine daha yakındır.

AMD'nin 10.000 Dolarlık Threadripper PRO'su Dünya Rekoru Kırdı

Ancak asıl sorun, bunun çok fazla para tutmasıdır, 9999 dolar. Bu, çoğu oyuncu ve meraklı için çok pahalı hale getiriyor. Ancak, dünya rekorlarını kırmak için ücretsiz ürünler alan hız aşırtmacılar için inanılmaz şeyler yapılabilir. Cinebench R15, R20 ve R23 için yeni dünya rekorları belirleyerek elde edilen son başarılar, böyle hız aşırma çalışmalarıyla ortaya çıkan potansiyeli göstermektedir.

Dahası, bunun ısıtıcının sıcaklığı 102°C’ye kadar çıkan bir hava soğutucu ile yapıldığı çok daha etkileyici. Bu, devasa bir dörtlü fan tasarımı olan ICEGIANT ProSiphon Elite CPU soğutucusu sayesinde mümkün oldu. Ve bu durumda fanların tam hızda çalışması gerekiyordu. Bu, çünkü bu kurulumda CPU, birçok güç kaynağını sonsuza kadar uyutacak bir 976W ila 980W değerinde enerji tüketiyor.

TR PRO 7995WX, 161K puanla TR PRO 5995WX’in %33 daha hızlı olan önceki nesli olan 64 Zen3 çekirdeğine sahip TR PRO 7985WX’i geride bırakıyor. Hız aşırma ile Intel’in amiral gemisi Xeon W9-3495X işlemcisini de geride bırakan 96 çekirdekli Threadripper, %22 daha hızlı.

Sampson üç dünya rekorunu kırdı ve bu son söz değil. Muhtemelen bu sefer sıvı azot kullanarak daha iyi sonuçlar elde ederek 21 Kasım’ı geri dönüş günü olarak öneriyor. AMD yarın resmi olarak Threadripper 7000 serisini duyuracak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu