Tiktok Takipçi Satın Al

Amazon Prime Air, FAA Onayı ile ABD’de Uçuş Denemelerine Başlıyor

Dronelarla teslimat yakın meşaleleri yakın.

Geçtiğimiz senelerde Amazon teslimatlarını insansız hava araçlarıyla yapacak haberleri bolca dolaşmıştı. Filmlerdeki sahnelerin gerçeğe dönüşmesi olarak tabir ettiğim bu tür fütürist olaylar her geçen gün gerçekleşmeye başlıyor. Amazon, Federal Havalık İdaresi’nden onay aldı! Çok yakında denemelere başlıyor.

Amazon Prime Air, ABD’de bir drone havayolu şirketi olarak faaliyet göstermesi için Federal Havacılık İdaresi’nden onay aldığını ve bunun da deneme bazında ticari teslimat sunmaya başlamasının önünü açtığını bildirdi. FAA, CNBC’ye göre kararın Amazon’un “paketleri müşterilere güvenli ve verimli bir şekilde teslim etmesine” izin verdiğini ve droneların paketleri operatörün görsel görüş alanı dışında taşımasına izin verdiğini söyledi.


Amazon’un Prime Air’den sorumlu başkan yardımcısı David Carbon, “Bu verilen sertifika, Prime Air için ileriye doğru atılmış önemli bir adım. Elbet bir gün dünyanın her yerindeki müşterilerimize paketler bu şekilde teslim edecek.” dedi.

2013 yılında Prime Air planlarını duyuran Amazon için bu dönüm noktasına ulaşmak epey uzun bir zaman oldu. Ancak donanım sınırlamaları, sağlık ve güvenlik düzenlemeleri şirket için büyük zorluklar yarattı. İlk başarılı drone teslimatını 2016 yılında İngiltere Cambridge’de yapmıştı. Ama bu sadece bir ticari deneme olarak kaldı. Şu anda bile Amazon ve rakipleri rutin drone teslimatlarına geçiş yapmasının önünde çok sayıda engel olduğu belirtiliyor. FAA’nın yıl bitmeden kalabalık insan toplulukları üzerinde uçacak insansız hava araçlarıyla ilgili yeni kuralları tamamlaması bekleniyor.

Bu Onay Sertifikası Amazon Prime Air İçin Önemli Bir Kilometre Taşı

Amazon Prime Air, FAA Onayı ile ABD'de Uçuş Denemelerine Başlıyor

Geçen yıl Amazon, bir helikopter gibi dikey olarak havalanabilen ve ardından bir uçak gibi ileri uçabilen teslimat drone’unun en son sürümünü tanıtmıştı. Amazon, amacının yaklaşık 25 km’ye kadar uçabilen dronelar üreterek yaklaşık 2,5 kg altındaki paketleri teslim etmek istiyor. Amazon Prime Air’den sorumlu başkan yardımcısı bunu 30 dakika veya daha kısa sürede yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Amazon, FAA sertifikası alan tek şirket değil. Google’ın kardeş şirketi Wing, geçtiğimiz Nisan ayında teslimat yapma onayı aldı ve daha sonra Virginia’da teslimat sunmaya başladı. Böylece ABD’deki ilk ticari drone teslimat hizmetini gerçekleştirerek bu unvanını elde etti. Ayrıca UPS ile Matternet ortaklaşa Kuzey Carolina’da tıbbi malzemeleri nakletmek için insansız hava araçları kullanmayı deniyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu