Tiktok Takipçi Satın Al

Akıllı Robotik Ayak Bileğinin Protez Bacak Üzerinde Etkisi

Teknolojinin sağladığı yararlardan faydalanan Vanderbilt Üniversitesi, sensörler yardımı ile çalışabilen kullanıldığında her türlü zemine uyum sağlayabilen akıllı robotik protez bacak geliştirmiştir.

Eski dönemlerden bu yana çağımızda teknoloji ne kadar gelişirse gelsin, ticari kaygılardan dolayı engelli bireyler için bazı imkânlar sağlanamamaktadır. Robot teknolojisinin ve yapay zekânın önemle üzerinde durulduğu bu çağda, doğuştan engelli ya da bir kaza sonrasında vücudunun önemli yerlerini kaybetmiş bireyler için sağlanan çalışmalar oldukça azdır.


Amerika’da bulunan Vanderbilt Üniversitesinin yapmış olduğu çalışmaların bir çoğu ise, herhangi bir durumdan dolayı ayaklarını kaybetmiş insanlara protez bir uzuv sağlamak adına yürütülmektedir. Indego exoskeleton projesi ile çıkış yapan Vanderbilt üniversitesi, eklentilerle bu cihazında seviyesine kusursuzluk aşamasına yaklaştırmaktadır.

:: Akıllı Robotik Ayak Bileğinin Yapısı

[ilgiliicerik icerik_id=”20215″]

Akıllı robotik ayak bileğinin yapısında ise cihaz üzerinde yer alan bazı algoritmalar, çipler ve sensörler bulunmaktadır. Protez olan ayak herhangi bir zemine basıldığında o zeminin yapısını anlayan çipler sayesinde doğal bir ayak modeline yakın olduğu da kullanılan kişi tarafından gözlemlenebiliyor. Tamamen akıllı ve engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak bir yapıya sahip olan robotik ayak bileği, kullanan bireyin diğer ayağına giymiş olduğu ayakkabı modeline göre de tepkiler verebiliyor, bu sayede uyumlu çalışabiliyor.

Teknolojinin yararlarının engelli bireyler için kullanılması takdire şayan bir davranış, tamamen hiçbir masraftan kaçınmayarak üretilen bu robotik ayak bileği zeminin yapısını hissetmesinin yanında istenildiği takdirde spor ayakkabı ya da günlük bir ayakkabı giyiyormuş hissi de vermektedir. Henüz ticari pazarda satışa sunulmayan bu ürün, birkaç yıl içerisinde dünya genelinde satışa sunulacağı söylentiler arasındadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu