Tiktok Takipçi Satın Al

Dünyanın Uydusu: Ay Yok Olursa Ne Olur?

Ay kaybolursa Dünya'daki hayata ne olacak?

Ay, Dünya’nın 23,5 derecelik eğimini sabit tutar. Uydumuz olmadan gezegen sallanır. Mevsimleri ve iklimi çarpıcı biçimde etkiler.

Gezegenimize en yakın nesne olan Ay, Dünya’nın küçük kardeşi gibi görünebilir. Uydu, doğumundan bu yana, çoğunlukla etrafta dolanıp yerçekimi halatıyla oynuyor. Peki Ay yarın yok olursa ne olur?


Dallas, Teksas’taki Gezegen Bilimleri Enstitüsü’nde ay araştırma bilimcisi olan Matthew Siegler, “Üç milyar yıl önce, Ay Dünya’ya daha yakın olduğunda, birçok şey oldukça çarpıcı biçimde değişmiş olurdu” diyor. “Şu anda Ay yeterince uzakta, bizim için yaptığı şeylerin çoğu çok uzun vadeli, yüzbinlerce yıl boyunca yörüngemizi stabilize etmek gibi.”

Hepimiz bir sabah uyanıp Ay’ın kayıp olduğunu görseydik, çoğumuz muhtemelen fark etmezdik. Okyanusların yakınında yaşayanlar gelgitlerin azaldığını, ancak tamamen yok olmadığını göreceklerdir. Ay, gelgitlerimizi oluşturan yerçekimi çekişinin çoğunu yaparken, güneş de bir rol oynar. Sahil sakinleri, şimdikinin yarısından daha az olan gelgitleri fark edeceklerdir.

Aysız bir gökyüzü, günlük hayatımızın çoğunu etkilemese de, birçok gece hayvanının yaşam tarzını alt üst ederdi. Güveler gibi hayvanlar, Ay’ın ve yıldızların ışığında gezinmek için milyonlarca yıl içinde evrimleşmişlerdir. Yumurtadan yeni çıkmış kaplumbağalar okyanusa giden yolu bulmak için Ay’ın ışığını kullanırlar ve onları yanlış yöne çeken yapay sokak lambaları sayesinde zaten yeterince mücadele ederler.

Ay’ın Dünya Üzerindeki Etkileri

Hatalı bir Ay, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketini de etkiler. Ay’ın çekimi şu anda her yüzyılda bir günün uzunluğunu yaklaşık iki milisaniye artırıyor. Bu artış yarın dursa bile, insani zaman çizelgelerimizde pek fark edilmeyecekti. Ancak, Ay milyarlarca yıl önce ortadan kaybolmuş olsaydı, bugünkü rotasyonumuz çok farklı olurdu.

İlk zamanlarda, Dünya’nın 4 saatlik dönüşleri vardı, Ay yavaş yavaş ve ısrarla şimdi bildiğimiz 24 saatlik günlere yavaşladı. Tüm bu yıllar boyunca Ay’ın varlığı olmasaydı, hala çok daha hızlı dönüyor olurduk – ve bir günde yeterince saat yokmuş gibi daha fazla hissediyor olurduk.

Dünyanın Uydusu: Ay Yok Olursa Ne Olur?

Mevsimlerin Nedeni

Ay ayrıca Dünya’nın 23,5 derecelik eğimini oldukça sabit tutar. Bu sabitleyici el olmasaydı, Dünya çok daha fazla yalpalayacak ve gezegenin mevsimlerini ve iklimini çarpıcı biçimde etkileyecekti.

Flatiron Enstitüsü’nden astrofizikçi Paul Sutter, “Mevsimler hakkında bildiğimiz her şey tamamen çığırından çıkacaktı” diyor. Belli bir açıda, “Gezegendeki bazı yerler güneşi neredeyse hiç göremez ve diğerlerinde güneş aylarca tepemizde olurdu.”

Bununla birlikte, Dünya’nın eğimindeki değişiklik kademeli olarak gerçekleşecekti, bu yüzden onu anında veya muhtemelen yaşamımız boyunca bile fark etmeyecektik. Ancak milyonlarca yıl boyunca mevsimlerle uyumlu yaşamak için evrimleşmiş hayvanlar için, bize uzun bir zaman ölçeği gibi görünen süre boyunca bile uyum sağlamaları zor olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu