Tiktok Takipçi Satın Al

ABD Casus Uydusu, Fırlatma Kalkıştan 3 Saniye Önce Ertelendi

United Launch Alliance, motor sorunları nedeniyle Delta IV Heavy süper ağır roketin fırlatılmasını fırlatmadan üç saniye önce iptal etti.

Roketin yörüngeye gizli bir casus uydu göndermesi gerekiyordu. Delta IV Heavy fırlatma aracının fırlatılmasından 3 saniye önce, fırlatma iptal edildi. Roketin motorları önce çalışmaya başladı ve ardından hızla kapandı.


United Launch Alliance (ULA), startın durmasına neden olan şeyin bu “beklenmedik durum” olduğunu kaydetti. ULA CEO’su Tori Bruno, cihazın düzgün olduğunu ancak şirketin tüm verileri analiz edip tekrar denemek için en az bir haftaya ihtiyacı olacağını belirtti.

Şirket, Birleşik Devletler Ulusal Havacılık ve Uzay İstihbarat Ajansı’ndan (NRO) bir casus uydu göndermek için en güçlü roketini Cape Caneral’dan fırlatmayı planladı. Bu üç fırlatmadan biri, SpaceX kısa bir süre sonra iki roket daha fırlatacak.

Delta IV Heavy, ekstra itme sağlamak için birbirine bağlanan üç parçadan oluşur. Bu, dünyadaki en güçlü füzelerden biridir. ULA sadece istisnai durumlarda Delta IV Heavy kullanıyor. Bu pahalı bir araç, şirket roketi ultra yüksek yörüngelerde fırlatılması gereken büyük, ağır uydular için kullanıyor.

Aynı zamanda, uydunun fırlatılması birkaç kez ertelendi: başlangıçta 27 Ağustos Perşembe günü fırlatılması gerekiyordu, ancak fırlatma ertelendi, önce Cuma’ya, sonra Cumartesi’ye. NROL-44 görevi gizli bir yapıya sahip ve bu nedenle, geleneksel olarak bu tür lansmanlar için yayın, fırlatma aracının fırlatılmasının iptal edilmesinden kısa bir süre sonra durduruldu.

Bir sonraki başlatma denemesi en az bir hafta içinde gerçekleşecek. Delta IV Heavy roketinin ilk lansmanı 2004 yılında gerçekleştirildi. Delta IV ailesinin bu üyesi, 28 bin kg’a kadar yükü düşük referans yörüngesine koyabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu