Tiktok Takipçi Satın Al

Ağrı Şiddetini Ölçmek İçin Devrimsel Kan Testi

Ağrı şiddetini ölçmek için devremsel bir kan testi geliştirildi.

Indiana Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar hastaların hissettiği ağrının şiddetini objektif olarak belirlemek için bir kan testi geliştirdi. Bu sayede ağrıyı dindirmek için gereken opioid miktarı büyük doğrulukla belirlenebilecek. Tıp Doktoru Psikiyatri Prof. Dr.Alexander Niculescu tarafından Nature Molecular Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada, hastanın çektiği ağrının şiddetini objektif olarak ölçmek için kandaki biyo işaretleri(biomarker) tanımladı. Devrim niteliğindeki kan testi sayesinde ağrıyı iyileştirme aşamasında yüksek doğrulukla teşhis konulabilecek. Tabi hastanın tıbbi geçmişine de daha uzun dönemde bakılabilir.


“Doktorlar için, hastaların ağrı şiddetini belirleyebilecek objektif bir kan testi prototipi geliştirdik. Ağrı kişiden kişiye değiştiğinden, ağrının şiddetini objektif bir şekilde ölçmek çok önemlidir. Bugüne kadar ağrı şiddeti açısından hastanın sözüne ve klinik ifadeye bakılıyordu. Bu işe başladığımızda çok zor ihtimaldi. Fakat burada asıl fikir ağrı hisseden insanları daha doğru tedavi etmek ve ilaç yazmanın bir yolunu bulmaktı,” diyor Psikiyatri bölümünden Niculescu. Bu araştırma esnasında araştırmacılar kandaki biyo işaretlere baktı.

Aynı diyabet hastaları için glukozun biyo işaretlerine bakar gibi, bu yeni biyo işaretlerde hastanın tecrübe ettiği ağrıya göre ağrı şiddeti tespit edilerek,hastaya objektif tedavi uygulanabilecek. Böylece opioidlerin miktarları kesin bir doğrulukla ayarlanabilecek. Araştırmacılar bu biyo işaretlerin aynı parmak izi gibi kesin olduğunu belirtiyor.

Araştırma Referansı: A. B. Niculescu, H. Le-Niculescu, D. F. Levey, K. Roseberry, K. C. Soe, J. Rogers, F. Khan, T. Jones, S. Judd, M. A. McCormick, A. R. Wessel, A. Williams, S. M. Kurian, F. A. White. Towards precision medicine for pain: diagnostic biomarkers and repurposed drugs. Molecular Psychiatry, 2019; DOI: 10.1038/s41380-018-0345-5

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu