Tiktok Takipçi Satın Al

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Bu videomuzun konuğu ADATA SC680 taşınabilir SSD modeli. ADATA ‘nın taşınabilir SSD modelleri tüketiciler tarafından sevilen ürünler arasında bulunuyor.

Birçok markaya oranla daha minimal ve performanslı taşınabilir SSD modelleri bulunuyor. Geçmişte SE800 isimli başka bir SSD modeline de yakından bakma fırsatı bulmuştuk. Şimdi ki elimizde ki model de SC680 isimli ve 480 GB’lık bir kapasiteye sahip olduğunu görüyoruz.


Öncelikle kutusuna bakacak olursak sol tarafta ADATA logosu bulunuyor. Hemen altında da model ismi ve özellikle büyük harflerle yazılan Ultra Slim yazısını görüyoruz yani çok ince bir taşınabilir SSD olduğu vurgulanıyor. Ayrıca SSD modelimiz USB Type C türünü destekliyor. Bu da daha hızlı veri aktarımı için iyi düşünülmüş ve daha yenilikçi durduğunu söyleyebilirim.

Bu ibarelerden sonra ürünü merak etmemek mümkün değil. Şimdi gelin kutusundan çıkaralım ve daha yakından bakalım. Kutu içeriğimizden ilk olarak mavi renkte SC680 modelimiz, hiçbir zaman okumadığımız kullanım kılavuzu, iki adet bağlantı kablosu çıkıyor. Bu kablolardan birinin iki ucuda Type C türünde, diğer kablonun da bir ucu USB 3.2 ve SSD’ye taktığımız kısımda Type C türünde olduğunu söyleyelim.

ADATA SC680 SSD İnceleme Videosu

İki farklı kablonun çıkması kullanıcıyı memnun edecek yönde diyebiliriz ki, zaten özellikle yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda artık USB Type C girişleri yaygınlaşmaya başladı. Zaten elimizde ki “taşınabilir SSD” modeli olduğu için alan kullanıcı dışarıda yani dizüstü bilgisayarında kullanacağı için USB Type C girişini bununla birlikte sık sık kullanacaktır. Yine de yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve USB 3.2 kablosunun da çıkması da kullanıcıya bir jest olmuş diyebiliriz.

Şimdi ürünümüze odaklanacak olursak. Kutu üzerinde yazıldığı gibi Ultra ince bir kalınlıkta geliyor. Ürünü elime ilk aldığımda gerçekten bu kadar da hafif olamaz ya dedim. Ama gerçekten çok çok hafif sadece bir kapak varmışta içi boş gibi geliyor ilk ele alındığı zaman.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Bu kadar hafif ve bu kadar ultra ince bir performans sağlayan taşınabilir SSD modelini ADATA gerçekten bir başarı hikayesi yazmış. Tasarıma geçmeden hemen önce teknik özelliklerinden bahsedelim.

Kapasite seçeneklerine baktığımızda 240 GB, 480 GB, 960 GB ve 2 TB gibi farklı depolama seçenekleri kullanıcıya sunuluyor. Piyasada daha çok 480 GB’lık versiyonu bulunduğunu söyleyebiliriz. 35 gram ağırlığındaki SC680 modeli sadece 1 cm kalınlığında. Son olarak siyah ve mavi olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile birlikte geliyor.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

ADATA SC680 teknik özellikleri

  • Okuma Hızı: 515 MB/s
  • Yazma Hızı: 440 MB/s
  • Kapasite: 240 GB, 480 GB, 960 GB ve 2 TB depolama
  • Ağırlık: 35 gram
  • Kalınlık:  1 cm
  •  Renk: mavi ve siyah renk

Ürün tasarımı gayet sade desek yanlış olmaz. Üzerinde ADATA logosu ve hemen altında da SSD ibaresi yazılmış durumda. Arka tarafında da bilgilendirme kısımları mevcut. USB Type C girişi ADATA logosunun bulunduğu kısmın hemen yan tarafında bulunuyor. Bir adet Type C girişi ve hemen yanında, SSD üzerinde işlemler yapıldığı zaman yanan mavi renkte bir bildirim ışığı bulunuyor.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Hafifliği kadar minimal tasarımı benim kalbimi feth etti diyebilirim. Bu arada taşınabilir SSD modeli denmesi yanlış bir hitap olmadığını bana bir kez daha gösterdi. Eğer Android veya iOS cihazınız varsa ve kullanıyorsanız. SC680 modelini bu cihazlara bağlayarak işlerinizi halledebilirsiniz. Benim elimde Android telefon bulunduğu için size bu cihaz üzerinden göstermiş oluyorum. Android telefonlarınız için OTG kablosu ile birlikte SSD modelini her an her yerde cebinizdeki akıllı telefon ile birlikte rahatlıkla kullanabiliyor olduğunuzu söyleyebilirim.

Her an her yerde bilgisayar taşımak yerine yapılabilecek işlerinizi telefona bağlayarak halledebiliyor olmanız da güzel bir durum. Darbeye dayanıklı, sessizce çalışan ve diğer harici SSD’lerden daha az güç tüketiyor olması gerçek anlamda sevindirici. USB 3.2 arayüzünü kullanarak da hızını ortaya koymayı başarıyor, saniyede 530 / 460MB kadar okuma / yazma hızları, harici harddisklerden 6,6’ya kadar daha hızlı performans sunuyor.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Boyundan büyük işler başarıyor!

Normal SSD modellerine oranla gerçek anlamda çok çok hafif ve çok minimal tasarıma sahip. Ne kadar küçük olsa da çalışma performansı kullanıcısını tatmin edecek yönde. HDTune üzerinden yaptığım testte yazma ve okuma oranları gerçekten başarılı. Bu arada tabii ki benim kullandığım bilgisayarda Type C girişi bulunmadığı için USB 3.2 üzerinden bu testi gerçekleştirdim.

Transfer oranlarına baktığımızda ise saniyede minimum 248 MB, saniyede maksimum 263 MB ve saniyede ortalama 254 MB yazma ve okuma performansı sunuyor. Tabii bu testi Type C üzerinden yapmış olsaydın emin olun daha yüksek oranlar alacaktık. Harici hardisklere göre daha hızlı olan SC680, 10GB’lık 4K çözünürlükte ki bir filmi yaklaşık 20 saniyede aktarabiliyor. Bunun düşüncesi bile üüffff dedirten cinsten.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Benim bilgisayar kasamda yer alan sabit bir Sandisk SSD modeli bulunuyor. Özellikle aralarında ki minimum transfer oranı gerçekten gözle görülecek derecede uçuk. Taşınabilir bir model olmasına göre gerçekten parasının hakkını veriyor diyebiliriz. Fiyatına gelecek olursak benim araştırmalarıma göre şu anda sadece hepsiburada üzerinde satılan SC680 modeli 1.550 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

Sonuç olarak SC680 modelinin ülkemizdeki fiyatı herkese hitap etmeyebilir ancak ben zaman kaybetmeyeyim, işlerimi hızlıca halledeyim diyenler için tercih edilebilecek bir SSD modeli olduğunu söyleyebilirim. Evet bu videomuzun konuğu ADATA SC680 taşınabilir SSD modeliydi, kanalımıza abone olmayı ve videoyu beğenmeyi unutmayın. Görüşmek üzere…

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme Boyundan Büyük İşlere Kalkışan Taşınabilir SSD Modeli: ADATA SC680 SSD İnceleme

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu