ABD’nin Yaptırımına Karşı Panasonic, Huawei İçin Desteğini Devam Ettirecek

Japon elektronik firması Panasonic, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bazı bileşenlerin Huawei’ye gönderimini durdurduğunu ve şu anki Huawei’deki ABD yasağı yasağını takiben şirketle olan tüm ticari işlemleri durdurduğunu söyledi.

En azından düşündüğümüz gibi, şirket o zamandan beri bu açıklamaya geri dönmeye karar verdi ve savaşan Çin şirketine parça tedarik etmeye devam edecek.

Panasonic, Huawei ve 68 iştiraki ile ABD hükümeti tarafından yasaklanan işlemleri askıya alacağına dair iç bildirimde bulundu. Bununla birlikte, Huawei ile çalışmaya devam ederek ABD’nin yaptırımlarını ihlal edip etmediğini inceleyen Panasonic, Çin şirketi ile normal ticaret yapacağını açıkladı. “Huawei, Panasonic Corp ile her zaman önemli bir ortak olmuştur” dedi. 

Osaka merkezli şirketin, Huawei’ye tedarik ettiği diğer ürünlerin satışının ABD Ticaret Bakanlığı kararından etkilenip etkilenmeyeceğini inceleyeceği belirtildi. Öte yandan Panasonic’in, ABD firmalarının parça ve teknolojisini kullanan yazılımların da dahil olduğu ürünlerinin ABD yaptırımları ile karşılaşabileceğini, tedariği kısıtlanan ürünlerin kapsamının artabileceğini değerlendiği belirtiliyor. Japon teknoloji üreticisinin ayrıca bünyesinde bulunan grup şirketlerine de Huawei ile olan ilişkilerini inceleme talimatı verdiği kaydedildi.

ABD'nin Yaptırımına Karşı Panasonic, Huawei İçin Desteğini Devam Ettirecek

“Panasonic Corp’un bulunduğu ülke ve bölgenin yasa ve düzenlemelerine göre, Huawei gibi Çinli müşterilerimize emtia satmaya ve hizmet vermeye devam edeceğiz. Çin’e yardım ederek, işimizin de Çin’de büyümesine yardımcı olacağız. ” dedi.

Huawei, Panasonic’in tutarlı desteği için teşekkür ettiği bir bildiri yayınladı.

“Panasonic, Huawei’nin önemli bir ortağı ve iki taraf da çeşitli alanlarda birlikte çalışıyoruz. Panasonic ve Huawei arasındaki tüm ticari işbirliği sürekli ve normal bir şekilde devam ediyor. Panasonic’e Huawei’ye verdiği tutarlı destek için teşekkür ederiz. Aynı zamanda, uzun süredir Huawei’nin iş geliştirmesini destekleyen tüm küresel tedarikçi ortaklarına teşekkür etmek istiyoruz. ”

Bu devasa aksiliklerde bile, Huawei henüz devrilmiş değil. Ne kadar iyi dayandıklarını görmek oldukça şaşırtıcı ama Huawei’nin hayatta kalabileceğine dair somut bir kanıt elde edene kadar izlemesi oldukça endişe verici olacak. Bakalım süreç neler olacağını bizlere gösterecek.

İLGİLİ İÇERİK:  Akıllı Telefonlar Yapay Zeka ile Güçleniyor
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu