Tiktok Takipçi Satın Al

7.1 Kulaklık Nedir? (7.1 Surround Ses)

7.1 Surround ses teknolojisi ile gelen kulaklıklar, sekiz kanallı çevresel ses sistemlerinin tanımlanması amacıyla kullanılan bir ses teknolojisi sistemidir. Peki oyuncuların kullandığı 7.1 kulaklık nedir?


7.1 kulaklık nedir? Bu sistem genel ve yaygın olarak ev sinema sistemlerinde kullanılmaktadır. Ev sinema sistemlerini izleyen seyircilerin etrafını saran bu sekiz kanallı sistem, hoparlörler aracılığıyla sinema salonlarında duyulan o alışık seslerin işitilmesini sağlamaktadır.

Sinema salonlarında seyir esnasında işitilen o güçlü ve oldukça gerçekçi olan ses efektleri, 7.1 Surround ses teknolojisi sayesinde yaşam alanlarına taşınmaktadır.

7.1 Kulaklık Nedir?

Ses sistemlerine önem veren, evlerinde gerçekçi bir sinema deneyimi yaşamak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bu ses sisteminin kullanılması da oldukça kolaydır. Klasik olarak kullanılan, 6 kanallı olan ve 5.1 çevresel ses sistemlerinden farklı olarak bu ses sitemlerinde ek olarak iki kanal ile iki hoparlör bulunmaktadır.

7.1 Surround ses teknolojilerinde de tıpkı 5.1 çevresel ses sistemlerinde yer aldığı gibi ön solda, ön sağda, orta ve subwoofer kanallarının kullanımıyla hoparlör yapılandırması sağlanmaktadır.

7.1 kanallı kulaklıklar, yalnızca daha fazla sürücüyle 5.1 kulaklıklarla aynı prensiplerde çalışır. Her kulakta merkez, ön-sol / sağ, arka sol / sağ, arka-sağ ve bas için özel sürücülere ek olarak, 7.1 kulaklıklar, doğrudan soldan ve sağdan gelen sesler için ekstra sol-çevre ve sağ-çevre kanalları içerir; bir oyun veya filmde.

7.1 Kulaklık Nedir? (7.1 Surround Ses)

Online Oyunlar ve 7.1 Surround Ses Teknolojisi

Günümüzde giderek yaygınlığı artan online imkanlardan bir tanesi de online oyunlardır ve bu oyunların gerçekçi bir şekilde oynanması amacıyla oynanabilmesi için özel bilgisayarlar üretilmektedir. Dolayısı ile online oyun sektöründe de ses sistemleri giderek önem kazanmaktadır.

5.1 ve 7.1 arasındaki fark, stereo veya sanal surround arasındaki gerçek 5.1’e geçişten çok daha önemsizdir. Teknik olarak daha sürükleyicidir, ancak 7.1 kanallı kulaklıklar daha pahalı olduğu için, meraklısı donanım için azalan getiriler arıyor olabilirsiniz. Ayrıca, bazı oyunların yalnızca 5.1 surround sesi desteklediğini ve bu durumda bu 7.1 kulaklıkların önemli olmayacağını unutmayın.

7.1 Surround ses teknolojisi yaygın olarak online oyun sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Online oyunları gerçek ve etkili ses efektleri ile oynamak isteyen kişiler bu ses teknolojisinden sıklıkla yararlanmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere 7.1 kulaklık nedir bundan bahsettik.

7.1 Kulaklık Nedir? (7.1 Surround Ses)

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu