TeknoDiot
     
     
     

Yurt Dışından Alınan Telefon IMEI Kayıt Ücretine Büyük Zam

Yurt Dışından Alınan Telefon IMEI Kayıt Ücretine Büyük Zam

Resmi Gazete’de yayınlanan bildiri ile birlikte yurt dışından getirilen akıllı telefonları ülkemizde tamamen kullanabilmemiz için IMEI kayıt ücretine büyük bir zam yapıldığı açıklandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan bildiri ile IMEI kayıt ücreti 500 TL olarak güncellenmiş oldu. Peki bu fiyat güncellemenin sebebi nedir?

Yurt Dışından Alınan Telefon IMEI Kayıt Ücretine Büyük Zam

2 /7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan maktu harcı 500 TL olarak belirlenmiştir.

Büyük bir zam olduğunun altını çizebiliriz. Örnek verecek olursak Apple’ın son tanıttığı iPhone Xs Max cihazını yurt dışından alıp ülkemizde kullanmak isterseniz şöyle bir durum olacaktır;

64 GB kapasiteli iPhone XS Max’in 1100 dolar olan fiyatı, güncel döviz kuru ile birlikte yaklaşık 6.000 TL oldu. Bu bedele, 500 TL IMEI ücretini de eklediğimizde, toplam bedel 6.500 TL oluyor.

256 GB kapasiteli iPhone XS Max1250 dolar fiyat etiketine sahip. Bu modeli, ABD’den satın aldığınızda ise vermeniz gereken para, 6850 + 500 TL olmak üzere güncellendi.

512 GB kapasiteye sahip olan XS Max modeli, 1450 dolar fiyata sahip. Güncel döviz kuru ve IMEI ücreti sonrasında, yaklaşık 7.950 TL + 500 TL ödemeniz gerekecek. Toplam rakam ise 8.450 TL civarında olacak.

Yurt Dışından Alınan Telefon IMEI Kayıt Ücretine Büyük Zam

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Vivo U3 21 Ekim’de Piyasaya Sürülecek!

Hüseyin Ceylan

Android İçin Opera’dan Yeni Tarayıcı

Buğra Noyan

Huawei Y9 Prime 2019, Hindistan’da EMUI 9.1 Güncellemesi Geldi!

Hüseyin Ceylan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.