Yüksek Ses ile Bardak Kırmanın Bilimi - TeknoDiot.com

Yüksek Ses ile Bardak Kırmanın Bilimi

Abone Ol 

Gerçekten sesimizle cam bardakları kırabilir miyiz? Ya da kırılabiliyorsa nasıl hiç düşündünüz mü? Aşağıdaki videoda sesin frekansının, camın esnemesi ve kırılması açısından ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Aslında her parça camın doğal bir rezonans frekansı vardır. Ses dalgalarıyla etkileşime giren madde titreşmeye başlar ve kırılabilirler. Telefonlar ve radarlar gibi pek çok teknoloji aynı prensiple çalışır. Ses arttığında hava molekülleri yer değiştirir. Ses molekülden moleküle atlar ve sonunda cama çarpar.

Yine de bardağı kırmanız için sadece yüksek ses değil, aynı zamanda camın titreşim dayanımını geçebilecek kadar yüksek bir frekansa ihtiyacınız var. Ses yeterince yüksek olduğunda cam titreşmeye başlar ve sonunda kırılır.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Bardağı kırmak istiyorsanız yeterince yüksek ses ve rezonansa ihtiyacınız var. Ayrıca yardımcı olması için bardağı doğru frekansa getirmek için plastik kamış kullanabilirsiniz. Tabi bardağınız eski ve ince olursa daha kolay kırılabilir. Benzer teknolojiyle böbrek taşları da kırılmaktadır. Fakat doktorlar doğru frekansı aramak yerine, daha çok ses enerjisi yollayarak, böbrek taşlarını kırabilmektedir.

Kaynak: Gercekbilim.com

Göz atın:   Bir Araştırmaya Göre Yoğurt Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu