Rusya, ISS’de Nükleer Bir Römorkörün Unsurlarını Test Edecek

Rusya’dan bilim insanları, ISS’de Zeus nükleer römorkörünün test edildiğini duyurdular. Başarılı olursa, cihaz aya ve diğer gezegenlere uçarken kullanılacak.

Roskosmos’tan araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yer alacak nükleer römorkör Zeus için radyatör-soğutucunun gelecekteki testleri hakkında konuştular. Kamu alımları web sitesinde yayınlanan materyallerden de planlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Uluslararası Uzay İstasyonunda da benzer testler yapıldı. 2014’te araştırmacılar, nükleer santralli bir ulaşım ve enerji modülü olan Kapli-2’nin çalışma yeteneklerini test etti. Bununla birlikte, daha sonra, ekipmanın arızalanması nedeniyle deney önceden sona erdi. Aktif damlacık alımının rotorunun dönüşünün aniden durması.


AMD

Rusya, ISS'de Nükleer Bir Römorkörün Unsurlarını Test Edecek

İlk kez, 2020’de böyle bir cihazdan bahsedildi – daha sonra daha fazla uçuş testleri için 2030’da yörüngeye nükleer bir römorkör fırlatma planları vardı. Testler başarılı olursa, araştırmacılar seri üretime ve ticari kullanıma geçecekler. 4,2 milyar rubleye mal olacak.

Gelecekte, bu römorkör, aya ve güneş sisteminin diğer gezegenlerine uçuşlar için kullanılacak. ISS’deki cihazla ilgili araştırma zaten “Nuclon” olarak adlandırıldı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu