Rusya, ISS'de Nükleer Bir Römorkörün Unsurlarını Test Edecek

Rusya, ISS’de Nükleer Bir Römorkörün Unsurlarını Test Edecek

Abone Ol 
takipçi satın al
takipçi satın al

Rusya’dan bilim insanları, ISS’de Zeus nükleer römorkörünün test edildiğini duyurdular. Başarılı olursa, cihaz aya ve diğer gezegenlere uçarken kullanılacak.

Roskosmos’tan araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yer alacak nükleer römorkör Zeus için radyatör-soğutucunun gelecekteki testleri hakkında konuştular. Kamu alımları web sitesinde yayınlanan materyallerden de planlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Uluslararası Uzay İstasyonunda da benzer testler yapıldı. 2014’te araştırmacılar, nükleer santralli bir ulaşım ve enerji modülü olan Kapli-2’nin çalışma yeteneklerini test etti. Bununla birlikte, daha sonra, ekipmanın arızalanması nedeniyle deney önceden sona erdi. Aktif damlacık alımının rotorunun dönüşünün aniden durması.

Rusya, ISS'de Nükleer Bir Römorkörün Unsurlarını Test Edecek

İlk kez, 2020’de böyle bir cihazdan bahsedildi – daha sonra daha fazla uçuş testleri için 2030’da yörüngeye nükleer bir römorkör fırlatma planları vardı. Testler başarılı olursa, araştırmacılar seri üretime ve ticari kullanıma geçecekler. 4,2 milyar rubleye mal olacak.

Gelecekte, bu römorkör, aya ve güneş sisteminin diğer gezegenlerine uçuşlar için kullanılacak. ISS’deki cihazla ilgili araştırma zaten “Nuclon” olarak adlandırıldı.

Göz atın:   Dakikada 300 Milyardan Fazla Devir Yapan Mekanizma Geliştirildi

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu