bayigram.com

YouTube Web Tabanlı TV Arayüzünü Bitiriyor!

YouTube, 2010’da ‘Leanback’ arayüzünü başlattı başlangıçta videolarda otomatik oynatım istemcisi olarak tasarlanmıştı fakat uygulamanın sonlarına gelindi.

Akıllı TV’lerde ve benzeri cihazlarda kullanılmak üzere uzaktan kumandayla kontrol için tam teşekküllü bir web uygulaması oluşturulmuştu. Ne yazık ki Leanback web uygulaması Google Mezarlığına katılmak üzere.

Youtube.com/tv veya youtube.com/leanback adresini ziyaret ettiğiniz zaman size bir mesaj sunuyor. “YouTube’un bu sürümü yakında kullanımdan kaldırılacak. Yine de youtube.com’u görüntülemeye devam edebileceksiniz ancak desteklenen bir cihazda optimize edilmiş bir deneyimden yararlanabilirsiniz.”


YouTube Web Tabanlı TV Arayüzünü Bitiriyor!

 

Üreticiyle Google arasında bir lisans sözleşmesi biterse Google tarafından uydu alıcılarına ve diğer TV tabanlı cihazların YouTube’a erişmesini sınırlama getirebilir. Leanback arayüzü basit bir web uygulaması olduğundan Raspberry Pi, ev sineması bilgisayarları, akıllı TV’lerde ve daha pek çoğunda kullanılabilir.

Bu doğru olsun ya da olmasın Google, Leanback veya buna çok yakın bir şeyi geliştirmeye devam edecek. Çünkü akıllı telefonlarda ve Android TV’de YouTube uygulamasının atası. Google’ın TV YouTube arayüzünü yalnızca ‘desteklenen cihazlar’ ile yapay olarak kısıtlaması rahatsız edici, ancak en azından Kodi eklentisine her zaman sahip olacağız.

2010’da YouTube Leanback için orijinal duyuru videosu.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu