Tiktok Takipçi Satın Al

YouTube Kanal Üyelikleri Nelerdir? (Katıl Üyeliği)

YouTube’u sık sık izliyorsanız, “Üyelikler” terimini duymuş olabilirsiniz. Aboneliklere benziyor, ancak Üyelikler çok farklı. Bunun ne olduğunu açıklayacağız ve birine katılmanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olacağız.

YouTube Üyeliği Nedir?


2018’de tanıtılan YouTube Üyelikleri, kanalların ek “ayrıcalıklar” için aylık ücret almasına olanak tanır. Patreon gibi hizmetlere aşina iseniz, Üyelikler de benzer bir kavramdır. YouTube katıl üyeliği avantajları nelerdir?

Üyelikleri olan YouTube kanallarının üyelere en az bir “ayrıcalık” sunması gerekir. Sunulabilecek dört farklı avantaj vardır:

  • Üyelere Özel Topluluk Gönderileri: Yalnızca üyelerin görebileceği YouTube “Topluluk” sekmesindeki yayınlar.
  • Üyelere Özel Videolar: Yalnızca üyelerin izleyebileceği ve yorum yapabileceği özel videolar.
  • Üyelere Özel Canlı Akışlar: Yalnızca üyeler için canlı yayınlar.
  • Üyelere Özel Canlı Sohbetler: Herkese açık bir canlı akış sırasında sohbete yalnızca üyeler katılabilir.

Ayrıca YouTube, üyelere yorumlarda ve canlı sohbetlerde öne çıkmalarını sağlamak için bir rozet verir. Bu rozetler, kanala ne kadar süredir üye olduklarını, Üyelik düzeyini ve kanalın kendi özel rozetlerini oluşturabileceğini gösterir. Son olarak, bir kanal, üyelerin yorumlarda ve canlı sohbetlerde kullanabileceği kendi özel emojisini oluşturabilir.

YouTube Kanal Üyelikleri Nelerdir? (Katıl Üyeliği)

YouTube Üyeliklerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Üyelikler için birçok farklı fiyatlandırma seviyesi vardır ve fiyatlar ülkeye göre değişir. Kaç seviye sunmak istediklerine karar vermek kanala kalmıştır. Türkiye’de aylık fiyat 5₺ ile 15₺  arasındadır.

YouTube kanalı, hangi seviyelerin belirli ayrıcalıklara erişebileceğine de karar verir. Tüm üyelere özel içerik için tek bir fiyat teklif edebilir veya işleri bölebilirler, böylece belirli avantajlar daha pahalı üyelikler gerektirir. Tamamen bireysel kanala bağlıdır ve her kanal için aynı olmayacaktır.

YouTube Kanal Üyelikleri Nelerdir? (Katıl Üyeliği)

YouTube Abonelikleri ve Üyelikler: Aralarındaki Fark Nedir?

Abonelikler ve Üyelikler birbiriyle ilişkili değildir. Bir YouTube kanalına abone olmak, Üyelik avantajlarına erişmenizi sağlamaz. Üye olmak için bir kanala abone olmanıza bile gerek yok. Abonelik, kanalı takip ettiğiniz anlamına gelir ve videoları Abonelik sekmesinde gösterilir.

Hangi YouTube Kanalları Üyelik Sunar?

YouTube Kanal Üyelikleri Nelerdir? (Katıl Üyeliği)

Üyelikler tamamen isteğe bağlıdır, ancak her kanal bu özelliği etkinleştirmek için uygun değildir. Üyelik sunabilmek için YouTube kanalının şunları yapması gerekir:

  • 1.000’den fazla aboneye sahip olmak
  • YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alın
  • Sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır
  • Uygun bir ülkede bulunun
  • ” Çocuklara özel ” olarak ayarlanmamalıdır
  • Önemli sayıda uygun olmayan videoya sahip değilsiniz

Bir kanal tüm bu gereksinimleri karşılıyorsa, Üyelikler sunabilir. Özelliği sunmaya devam etmek için YouTube Üyelik kurallarına ve gereksinimlerine uymaya devam etmeleri gerekecek.

Basitçe söylemek gerekirse, bir YouTube Kanalı Üyeliği, kanalı doğrudan desteklemenin ve aylık bir ücret karşılığında ekstra içerik almanın bir yoludur. Özellikle zevk aldığınız bir kanal varsa ve bu bir Üyelik sunuyorsa, dikkate alınması gereken bir şeydir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu