Yeni Uydu Okyanus Seviyelerini Takip Edecek

İki uydu, okyanus seviyesindeki yükselişi yüksek doğrulukla izleyecektir. Halkı yüksek dalgaların veya fırtınaların tehlikesi konusunda uyaracaklar.

Avrupalı ​​ve Amerikan uzay ajansları tarafından geliştirilen Dünya gözlem uydusu, on milyonlarca insanın hayatını sekteye uğratmakla tehdit eden değişiklikleri takip ederek okyanus seviyelerindeki artışı ölçecek. Yük, bir SpaceX Falcon 9 roketi ile 1.300 kilometrelik yörüngeye kaldırılacak.


Satellite Sentinel-6a, iki özdeş cihazdan ilki olacak – ikincisi beş yıl içinde fırlatılacak. Araştırmacılar, 2030 yılına kadar “benzeri görülmemiş doğruluk” ölçümleri sağlamayı umuyorlar. Her cihaz, radar darbelerinin Dünya yüzeyine gidip gelmesi için geçen süreyi ölçen bir radar altimetre ile donatılmıştır.

Uydular, geçtiğimiz otuz yılda deniz yüzeyi yükseklik verilerini sağlayan önceki görevlerle aynı yörüngede gezegenin yörüngesinde dönecek. Her on günde bir buzsuz okyanusun% 95’inin haritasını çıkardılar.

Deniz seviyesindeki hızlanan yükseliş, muhtemelen önümüzdeki otuz yıl içinde en fazla sayıda insanı etkileyecek olan iklim değişikliğinin bir sonucu olacak. Araştırmacılar, bu şekilde değişiklikleri izleyebileceklerine ve dünyadaki ülkelerin yetkililerini bilgilendirebileceklerine inanıyor.

Yaklaşık 800 milyon insan okyanus seviyesinin beş metre yakınında yaşıyor ve birkaç santimetrelik bir yükselme bile yüksek gelgitler ve fırtınalardan çok daha fazla hasara neden olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu