Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Teknoloji 3D Baskı Hızını 10 Bin Kat Arttırıyor

Hong Kong Çin Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından tanıtılan yeni teknik, 3D baskı hızını 1’den 10 bin katına çıkarıyor.

Ayrıca bu yeni teknoloji tekniği, ürün üretme maliyetini azaltır. Yüksek hassasiyetli 3D baskı teknolojisi, hassas biyomedikal ve fotonik cihazların üretimi için önemli bir yöntemdir.


Bununla birlikte, bu teknoloji çok yavaştır, bu yüzden Hong Kong Çin Üniversitesi Mühendislik ve Otomasyon Bölümü’nden araştırmacılar bunu geliştirmeyi ve hızlandırmayı önerdiler.

Bu problemi zaman odaklama yoluyla lazer spektrumunu hızlandırarak çözdüler. Bu durumda, yazdırma işlemi nokta nokta değil, katman katman paralel olarak çalışır. Yeni teknoloji hızı 1-10 bin kat arttırıyor ve malzemelerin maliyetini %98 düşürüyor. Teknolojinin bir açıklaması Science dergisinde de yer almakta.

Yeni Teknoloji 3D Baskı Hızını 10 Bin Kat Arttırıyor

3D yazıcılar daha hızlı baskı yapabilecek!

Geleneksel üç boyutlu baskı teknolojisi (iki foton polimerizasyonu) nokta tarama yöntemiyle çalışır. Böylece, küçük öğelerin bile üretimi birkaç gün ila hafta sürebilir; öğelerin ortalama baskı hızı yaklaşık saatte 0,1 kübik mm’dir

Çinli bilim adamları, paralel kapsama için programlanabilir bir ışık sayfası oluşturulduğunda geçici odaklama (FP-TPL) kavramını kullanarak bu sorunu çözdüler. Bu, aynı anda milyonlarca lazer odağını bir düzleme yansıtarak, bir lazeri yalnızca bir noktada odaklama ve tarama yönteminin yerini alır. Bu, FP-TPL teknolojisinin, önceki tarama sisteminin yalnızca bir nokta oluşturduğu aynı zamanda bütün bir düzlem oluşturabileceği anlamına gelir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu