Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Güvenlik Açığı Milyarlarca WiFi Cihazını Etkiledi

Teknoloji dünyasında temel endişe güvenlik kusuru ile ilgilidir. Cihazlarımızın ne zaman ve nasıl casusluk yapacağını bilmiyoruz.

Son zamanlarda, yeni bir güvenlik açığı keşfedildi, etkilenen daha fazlasını milyarca WiFi cihazı açıklandı. Araştırmacılar, Wi-Fi trafiğinin şifresini çözmek ve verileri kesmek için yönlendiricilere bağlı cihazları kullanmak için kullanılabilecek bir açık buldular.


Pek çok cihaz güvenlik açığından etkilenmiştir. Siber güvenlik uzmanları bu açığı keşfetti. Yeni ortaya çıkan güvenlik açığı Kr00k olarak adlandırdı. 

Milyarlarca cihaz etkilendi

Bu açık, şifre korumalı WiFi tarafından kullanılan şifrelemeyi devre dışı bırakır. Bilgisayar korsanlarının etkinliğinizin ağında casusluk yapmalarını sağlar. Raporlara göre, Kr00k -cve-2019-15126 açığı WiFi şifrelemenizde ciddi bir sorundur. Bu kusurdan etkilenen tüm cihazlar WiFi çipleri yaptı.

Yeni Güvenlik Açığı Milyarlarca WiFi Cihazını Etkiledi

İlgili Makaleler

Tüm popüler cihazlar Apple, Samsung, Xiaomi ve Amazon’dan bu cipleri kullandığından ana sorun budur. Bu güvenlik açığından etkilenen cihazlar Xiaomi Redmi 3S, Amazon Kindle 8th Gen, Amazon Echo 2nd Gen, Apple iPad mini2 ve Apple MacBook Air Retina 13 inç 2018’dir. Etkilenen diğer cihazlar da iPhone 6, 6S, XR, Raspberry Pi 3, Google’ın Nexus 5, Nexus 6, Nexus 6S, Samsung S4 GT-I9505 ve S8 modelleridir.

Ancak, markalar sorunu çözmek için güvenlik güncellemelerini başlatmış gibi görünüyor. Tüm kullanıcılar, cihazlarını en son yazılıma güncellediklerinden emin olmalıdır. Araştırma makalesinde,

“Ayrıca, güvenlik açığı bulunan yongaları kullanan etkilenen cihaz üreticileri ve etkilenen diğer yonga üreticileri de dahil olmak üzere potansiyel olarak etkilenen tüm tarafların Kr00k’den haberdar olmasını sağlamak için İnternette Güvenliğin Geliştirilmesi için Endüstri Konsorsiyumu (ICASI) ile birlikte çalıştık. ”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu