Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Zeka Pablo Picasso’nun Resimlerini Yeniden Ortaya Çıkarıyor

Yapay zeka hızla gelişiyor. Son zamanlarda, AI’nın bugün neler yapabileceğini yazdık: yüzleri tanıyor, yeni ilaçlar üretiyor ve hatta müzik yazıyor.

Bu kez yapay zeka, Pablo Picasso‘nun “Eski Gitarist” in resmini yeniden üretti. Bununla birlikte, oturan bir kadının silueti ilk önce tuvalde ortaya çıktı. 1998’de, bilim adamları resimdeki üst katın altına baktı ve orada Picasso’nun orijinal çizimini buldular. Bugün, yapay zeka sayesinde sen ve ben bu gizli sanat eserinin tadını çıkarabiliriz.

Yapay Zeka Pablo Picasso'nun Resimlerini Yeniden Ortaya Çıkarıyor
Resimler içindeki resimler


Sanatçılar ölümden hemen sonra çalışmalarıyla bizi şaşırtmıyor, ancak bazen istisnalar var. Bunlar arasında Leonardo da Vinci, Rembrandt, Van Gogh ve Pablo Picasso gibi yetenekli sanatçıların resimleri var. Gerçek şu ki, bu sanatçılar genellikle hazır tabloların üstüne boyadılar. Uzmanlar, son boya tabakası altında çizimler veya hatta tüm resimler bulduğunda çok sayıda vaka bilinmektedir.

Sanatçının tuvaldeki orijinal görüntüsünü görmek için uzmanlar, x-ışını ve x-ışınları ve kızılötesi ışık kullanan bir teknik kullandılar. Bu yöntem daha önce Pablo Picasso’nun “Zavallı Kadın Çömelme” ve “Eski Gitarist” adlı iki resminin altında başka eserlerin boyandığını belirlememize izin verdi. Ayrıca 2014 yılında araştırmacılar Picasso’nun “Mavi Oda” (1901) altında başını eliyle bir adam portresi keşfetti. Ancak, sanatçının dikkatle gizlediği görüntünün yeniden yapılandırılması bir sorundu. Sanat eleştirmenleri sadece belirli bir sanat eserinin neye benzediğini tahmin edebilirdi.

Yapay Zeka Pablo Picasso'nun Resimlerini Yeniden Ortaya Çıkarıyor

Sonuç, Picasso’nun bir asırdan fazla bir süre önce yarattığı tabloyu doğru bir şekilde yeniden oluşturamasa da, ortaya çıkan görüntü, sanatçının o yıllarda resimlerini çizdiği stile karşılık gelir. Çalışmanın yazarları, çalışmalarının sonuçlarının, kayıp sanat eserlerini aramak için benzer projelere ilham vereceğini umuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu