Tiktok Takipçi Satın Al

Yakında Uçaklarda Sadece Bir Pilot Olacak! Peki Neden?

Uçaklarda insanların paniğe kapılmasına neden olan birçok neden var. Bazıları, tamamen mantıksız olarak pilotların durumu hakkında düşünmeye başlar.

Onlar yorgun mu? Gergin mi? Tüm küçük şeylere yeterince dikkat ediyorlar mı? Ve birçok yolcu kokpitte bir ama iki kişinin olmadığı gerçeğinden daha sakin hissediyor (bu minimum, kokpitteki kişi sayısı uçağın modeline ve havayolunun politikasına bağlı). Ama ya iki pilot yerine, yapay zeka tarafından kontrol edilecekse? Yoksa pilotlar artık olmayacaksa?


Bu yıl Boeing başkanı önümüzdeki 20 yıl içinde sivil havacılık endüstrisinin uçağa hizmet eden 1,5 milyondan fazla yeni pilot ve personele ihtiyacı olacağını söyledi. Bu miktarı yıllar içinde dağıtırsanız, o kadar büyük değil gibi görünebilir. Sorun şu ki, pilot kıtlığı şu anda keskin bir şekilde görülebilir ve tüm dünyada gözlenmektedir.

Yakında Uçaklarda Sadece Bir Pilot Olacak! Peki Neden?

Tek kişilik pilot kabini

Russian United Aircraft Corporation ve Çinli COMAC şirketi tarafından yaratılan geniş gövdeli Yolcu uçağı CR929’un geliştiricileri, son zamanlarda kendi çözümünü önerdiler uçak için tek kişilik bir kokpit. Dahası, iki seçenek göz önünde bulunduruluyor – hem bir pilot için kabin hem de minimum insan katılımıyla özerk bir kabin. İlk durumda, pilot uçağı daha önce olduğu gibi (sadece bir), ikincisinde olduğu gibi – sadece gerektiğinde kontrole müdahale etmek için kontrol edecektir.

Şimdi, havacılık güvenliği standartlarına göre, en az iki kişi olmalıdır. Bu esas olarak acil durumlar için yapılır: örneğin, bir pilot hastalanırsa, diğeri uçuşa devam edebilir ve uçağı indirebilir. Ve uzun uçuşlar için, iki kişilik bir mürettebattaki pilotlar sırayla astarı uçurabilirler. Tek kabinli seçeneğin ne kadar güvenli olacağı açık değildir, ancak her durumda, havacılık yetkilileri, bu uçaklar havada olmadan önce uçuş kurallarında ilgili değişiklikleri kabul etmelidir. Havacılık uzmanları bunun önümüzdeki 10 yıl içinde olabileceğine inanıyor.

Yakında Uçaklarda Sadece Bir Pilot Olacak! Peki Neden?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu