Tiktok Takipçi Satın Al

WordPress Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress yönlendirme rehberimizde sizler için 2 farklı yol ile 404 hatası almış veya başka bir sorun için yönlendirme yapacaklar için çok basit URL yönlendirme araçlarını inceleyeceğiz. Tüm WordPress Eğitimlerinin içeriğinde yer alan ve çok detaylı bir konu olan Wordpress URL Yönlendirmelerinin kısa detaylarının vereceğim.

Neden Yönlendirmeye İhtiyaç Duyarız?


URL Yönlendirmelerinin birkaç farklı sebebi olabilir. İlk sebep sayfa silinmiş olabilir (404 hatası). ikinci sebep ise sayfalarınızı başka bir sayfaya direk yönlendirmek yapmak isteyebilirsiniz. Tabii kendinize göre farklı sebeplerden ötürü yönlendirmede yapmak isteyebilirsiniz.

Google’ın en çok dikkat ettiği SEO metriklerine arasında kullanıcı deneyimi önemli bir konumda. Web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmak için sorunsuz bir web sitesi haline gelmelisiniz. Bu yüzden hatalı sayfalarınızı sorunsuz sayfalara/kategorilere yönlendirerek kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilirsiniz.

Wordpress URL Yönlendirme Yolları

Sizler için çok basit iki adet URL yönlendirme eklentisi sunacağım. Bu eklentiler ile hiç zorlanmadan çok kısa bir sürede istediğiniz URL’leri hemen yönlendirebileceksiniz. URL yönlendirmeleri aslında Teknik SEO kapsamı içinde ele alınıyor. Eğer teknik SEO kısımlarında eksiklerinizi olduğunu düşüyorsanız Online Wordpress Eğitimi alarak tüm SEO süreçlerine hakim olabilirsiniz. Şimdi ise eklentileri inceleyelim.

Redirection Eklentisi İle Yönlendirme

İlk yöntem olarak Wordpress eklentisi olan ‘Redirection’ eklentisini kullanacağız. Eklentiyi Wordpress admin paneline giriş yaparak eklentiler yeni eklenti kısmından hemen yükleyebilirsiniz. Yüklemesini yaptığınız eklentiye araçlar kısmından ulaşabilirsiniz. Redirection eklentisi içinden Wordpress yönlendirme nasıl yapılır hemen öğrenelim.

 • Eklentiye giriş yaptığımız zaman karşımıza gelen ekrandan ‘Source URL’ kısmına hatalı olan URL’i ‘Target URL’ kısmında ise yönlendirme yapacağımız URL’i yazıyoruz.

WordPress Yönlendirme Nasıl Yapılır?

 • Alt kısımda bulunan menüden ise 404 seçeneğini seçerek ‘Add Redirect’ butonuna tıklıyoruz. Bu işlemden sonra hatalı olan URL istediğiniz URL’e yönlenmiş olacaktır.

Rank Math SEO İle Yönlendirme

İkinci yöntem ise Wordpress kullanıcılarının çoğunun kullandığı eklenti olan Rank Math SEO eklentisinin yönlendirme aracıdır. Eklentiyi Wordpress admin paneli üzerinden yeni eklenti ekle kısmından yükleyebilirsiniz. İlk kurulumda alt kısımda gösterdiğim yönlendirmeler seçeneği görünmeyebilir.

WordPress Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Bu seçeneği aktif etmek için Rank Math > Pano kısmında giriş yapınız. Alt kısıma indiğiniz zaman Yönlendirmeler butonunu aktif duruma getiriniz. Sonrasında Yönlendirmeler kısmı eklentide görünecektir. Şimdi ise Wordpress yönlendirme nasıl yapılır öğrenelim;

 • Yönlendirmeler kısmında giriş yapınız.
 • Üst kısımda bulunan yeni ekle seçeneğine tıklayınız. Gelen ekrandan ‘Kaynak URL’ler’ kısmında 404 hatası alan yada başka bir sebepten dolayı yönlendirmek istediğiniz sayfayı yazınız.
 • Sonrasında ise ‘Hedef URL’ kısmına sayfanızı hangi sayfaya yönlendireceksiniz o sayfanın tam URL yapısını yazınız ve alt kısımdan 301 yönlendirme aktif olacak şekilde devam ediniz.
 • Yönlendirme işlemlerinde hatalı URL’i girdik ve hedef sayfamızı yazdık. 301 yönlendirmeyi aktif hale getirdik ve işlemlerimiz bitti.

En alt kısımda gelerek ‘Yönlendirme ekle’ butonuna tıkladıktan sonra URL yönlendirmemiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. İkinci Wordpress URL yönlendirme ise bu şekildedir.

Yönlendime Yapmanın Faydaları

Yönlendirmeler Teknik SEO’nun önemli maddelerinden biridir. 404 hatası olan sayfalara kullanıcılar ve Google ulaşamaz. Bu da bizlere düşük kullanıcı deneyimi olarak ve sıralama düşüşü olarak geri dönecektir. Web sitelerinizi düzenli bir şekilde tarayarak 404 URL olup olmadığını öğrenin ve bu sorunu en kısa sürede çözün.

404 hataları Google’ın çok dikkat ettiği bir sorundur ve 404 sorunu olan sayfaları cezalandırmaktan hiç çekinmez. Sorunsuz bir Teknik SEO için tüm hatalarınızı öğrenerek çözmeniz gerekmektedir. Hatalarınız çözümü için Wordpress Uzmanına başvurabilir yada Wordpress eğitimi alarak tüm sorunlarınıza çare bulabilirsiniz.

URL yönlendirmeleri yaparak SEO Puanınıza katkıda bulunabilir ve sorunsuz bir web site haline gelerek kullanıcı deneyimizini üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Yönlendirme Yaparken Dikkat Edilmesi gerekenler

Wordpress yönlendirmeleri yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli madde vardır. Bu maddeler ise şu şekildedir,

 • URL Yönlendirmelerini istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.
 • Yönlendirme yaparken URL’lerin düzgün olmasına dikkat ediniz. Alakasız yönlendirmeler yapmayın.
 • Tüm sayfalarınızı anasayfaya yönlendirmeyim. Bozuk olan URL hangi kategoriye aitse kategorilere yönlendirmeler yapın.
 • Büyük küçük harf duyarlılığa dikkat edin. 1 harf bile büyük olsa Google tarafından farklı bir sayfa olarak görülüyor.
 • Wordpress Yönlendirme yaparken URL’lerin en az 1 yıl aktif kalmasını sağlayın.

Sonuç

Wordpress altyapısı kullanın web siteleri için Wordpress yönlendirme nasıl yapılır öğrendik. Sizler için 2 adet eklenti önerisinde bulundum. Bu eklentiler ile hatalı olan sayfalarınızı kolaylıkla sorunsuz URL’lere yönlendirebilirsiniz. SEO’da başarılı olabilmek için web sitenizin sorunsuz bi şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Kendimizi wordpress’de geliştirmek ve Google’da üst sıralara ulaşmak için Wordpress Eğtimi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Web sitesi yönlendirme nasıl yapılır?

Wordpress yönlendirmesi aracı eklentiler ile kolaylıkla yapılabilir. Kolay iki eklenti ise Rank Math SEO ve Redirection eklentisidir.

Sayfa yönlendirme ne demek?

Sayfa yönlendirme hatalı olan sayfaların hatasız sayfalara yönlendirme işlemlerine denmektedir.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu