Tiktok Takipçi Satın Al

Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının yüksek boyutlu dosyalarını sıkıştırmak için kullandığı Winrar ile bu dosya sıkıştırma işlemi nasıl yapılır?

Winrar ile dosya sıkıştırma işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir ve bu sıkıştırma işlemi sayesinde verileri tablet ya da bilgisayarlarda saklamak oldukça az bir yerin kaplanmasında etkili olmaktadır. Winrar, uzun yıllardan beri olduğu gibi günümüzde de en popüler olan sıkıştırma programları arasında yerini almaktadır. Özellikle sürekli olarak sahip olduğu dosyaları internette paylaşan kişiler ve dosyaları arşivleyen için bu program büyük bir kolaylık sağlamaktadır.


Winrar programı aracılığı ile sıkıştırma işleminin gerçekleştirilebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Sıkıştırılacak olan dosya ya da klasör üzerine sağ tıklanır, Arşive Ekle seçeneği tercih edilir
  • Ekrana çıkacak olan Winrar penceresi üstünden ZIP ya da RAR formatlarından bir tanesi seçilir ve Tamam seçeneğine tıklanır
  • İşlemin tamamlanmasına dek sayfa açık olarak bekletilir
  • Sıkıştırılan doya orijinal hali ile söz konusu hedefe kaydedilir

Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Winrar ile Sıkıştırılmış Dosyaları Açmak

Günümüzde internet üzerinden alışverişi ve aktarımı yapılan çoğu dosyanın ve klasörün sıkıştırılma tercihi Winrar’dan yana kullanılmaktadır. Bir dosyanın sıkıştırılması için Winrar’a ihtiyaç duyulduğu gibi bu dosyanın açılabilmesi ve içerisindeki bilgilere ulaşılabilmesi için de bu programa ihtiyaç duyulmaktadır. Winrar ile dosya sıkıştırma işlemi sonrasında dosyalara ulaşılabilmesi için yapılması gereken tek şey; dosya üzerine çift tıklama yapmaktır.

Winrar dosyasının üzerine çift tıklanıldığı zaman açılan ekran karşısında ulaşılmak istenen dosya seçilmeli ve seçim işlemi yapıldıktan sonra da yukarıda, ikinci sırada bulunan Dizine Çıkar seçeneği tercih edilmelidir. Bu işlemden sonra hedef klasör içerisine söz konusu dosya klasör halinde kaydedilecektir.

Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır? Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır? Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır? Winrar ile Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu