Windows XP'nin Kaynak Kodu Sızdırıldı - TeknoDiot.com

Microsoft’un Windows XP ve Windows Server 2003 Kaynak Kodu Sızdırıldı

Abone Ol 
Logitech G Çekiliş

Microsoft’un Windows XP işletim sisteminin kaynak kodu bugün çevrimiçi olarak sızdırıldı.

Windows XP‘ye ek olarak bu, popüler Windows Server 2003 işletim sisteminin kaynak kodunu da içerir. Bu büyük sızıntının parçası olan içeriklerin tam listesi ortaya çıkmış oldu. İşte sızdırılan işletim sistemleri;

Windows XP SP1 ve işletim sisteminin diğer sürümlerinin kaynak kodunun bugün çevrimiçi olarak sızdırıldığı iddia edildi.

Sızıntı yapan kişi, son iki ayı sızdırılmış Microsoft kaynak kodlarının bir koleksiyonunu derleyerek geçirdiğini iddia ediyor. Bu 43 GB’lık koleksiyon bugün 4chan forumunda torrent olarak yayınlandı.

 • Windows XP
 • Windows Server 2003
 • MS DOS 3.30
 • MS DOS 6.0
 • Windows 2000
 • Windows CE 3
 • Windows CE 4
 • Windows CE 5
 • Windows Embedded 7
 • Windows Gömülü CE
 • Windows NT 3.5
 • Windows NT 4

43GB içeriğin tamamı 4chan forumunda torrent olarak yayınlandı. Sızan kaynak kodun gerçek olup olmadığını henüz teyit edilmiş değil ancak büyük ihtimalle orjinal dosyalar olduğu tahmin ediliyor. Microsoft, bu büyük kaynak sızıntısına henüz yanıt vermedi.

Windows XP ve Windows Server 2003 çok eski işletim sistemleri olsa da, bunların kaynak kodlarının tamamen sızması büyük bir güvenlik sorunudur. Çünkü Windows 10 gibi modern işletim sistemleri bile Windows XP günlerinden beri el değmemiş birkaç kaynak kod dosyasına sahip olacaktır. Bilgisayar korsanları eski kaynak kodunu gözden geçirebilir ve Windows 10’da kullanmak için hataları bulabilir.

Logitech G Çekiliş

Sızıntı yapan kişi, Windows XP kaynağının bilgisayar korsanları arasında yıllardır özel olarak aktarıldığını, ancak bugüne kadar kamuya açıklanmadığını belirtiyor.

BleepingComputer kaynağı gördü, ancak bunun Windows XP veya Windows Server 2003 için gerçek kaynak kodu olup olmadığını onaylamanın bir yolu maalesef bulunamadı.

Bu kaynak kodu güvenlik endişeleri uyandırıyor mu?

Windows XP neredeyse 20 yıl önce piyasaya sürülürken, Windows’un modern sürümlerinde hala herhangi bir kod kullanılıyorsa, bu sızıntı potansiyel bir güvenlik riski olabilir.

Kaynak kodu, bilgisayara bir programın nasıl çalışması gerektiğini söyleyen, insan tarafından okunabilir talimatlardır. Bu kaynak kodu daha sonra bilgisayar tarafından yürütülebilen ikili bir yürütülebilir formatta derlenir.

Hataları bulmak için Windows’u tersine çevirmek her zaman mümkündü, ancak kaynağa sahip olmak, Windows işletim sisteminin iç işleyişine ayrıntılı bir bakış atmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu