Tiktok Takipçi Satın Al

Windows, M1 İşlemcili Mac üzerinde Çalıştırabilir misiniz?

Apple Silicon içeren ilk Mac’ler çok etkileyici makinelerdir. Ancak Intel yongalarından Apple’ın kendi ARM işlemcilerine geçişte, Mac’teki Windows yazılımına ne olur?

Boot Camp hala çalışıyor mu? İşte bilmeniz gereken her şey. M1 Yongası Windows yazılımı için neden bir sorun?
Apple’ın M1 çipi, Mac’lerde kullanılan ilk Apple Silikon çiptir.


Bu, iPhone’larda ve iPad’lerde yerleşik olan yongalarla, mevcut Mac’lerde bulunan Intel CPU’lardan daha fazla ortak olan özel bir ARM yongasıdır.

Apple, Rosetta 2 adlı bir çeviri sistemine dahil edildi ve bu yeni Mac’lerin Intel Mac’ler için tasarlanmış Mac uygulamalarını çalıştırmasına izin veriyor. Mevcut Mac uygulamalarınız, Apple Silicon’ı desteklemek için yükseltilmemiş olsalar bile gayet iyi çalışacaktır. Çeviri nedeniyle biraz yavaşlama var, ancak M1 yongası o kadar hızlı ki, Intel Mac’lerde yaptıkları kadar iyi performans gösteriyorlar. Bu uygulamalar, Apple Silicon’ı destekleyecek şekilde güncellendikten sonra daha da hızlı çalışacak.

M1 Mac’ler Boot Camp’i Destekliyor mu?

Apple’ın Intel Mac’leri, Windows’u doğrudan Mac’inize yüklemenizi sağlayan ” Boot Camp ” adlı bir özellik içerir . Windows ve macOS arasında geçiş yapmak için yeniden başlatmanız gerekir. Windows, tıpkı bir PC’de olduğu gibi Mac üzerinde de çalışır. Sonuçta, hem Intel Mac’ler hem de PC’ler aynı donanım mimarisine sahiptir.

Ancak Boot Camp, Apple Silicon içeren M1 Mac’lerde desteklenmez. Boot Camp yalnızca Intel tabanlı Mac’lerde çalışır. Windows’u bir M1 MacBook veya Mac Mini’ye yüklemek için Boot Camp’i kullanamazsınız.

Apple, M1 Mac’lerde Boot Camp’i desteklemiş olsa bile, yalnızca Windows 10‘un ARM sürümünü yükleyebilirsiniz . Kasım 2020 itibarıyla, Windows’un bu sürümü gerçekten kullanıma hazır değil. Bir öykünme katmanına sahiptir, böylece Intel çipleri için yazılmış Windows yazılımını çalıştırabilir, ancak Mac’in çeviri katmanından çok daha yavaş ve hatalıdır. Ayrıca, 64-bit Intel Windows uygulamalarını henüz çalıştıramaz – sadece 32-bit programları. Microsoft bunun üzerinde çalışıyor.

ARM’de Windows 10’un sınırlamalarında sorun olmasa bile Microsoft, Windows 10’un ARM sürümünü kendi cihazlarınıza indirip yükleyebilmenizi sağlamaz. ARM’de Windows 10, yalnızca önceden yüklemek isteyen cihaz üreticileri tarafından kullanılabilir.

Windows Sanal Makinelerini M1 Mac’lerde Çalıştırabilir misiniz?

Windows yazılımını Intel Mac’lerde sanal makineler aracılığıyla da çalıştırabilirsiniz . Popüler sanal makine programları arasında Parallels Desktop ve VMWare Fusion bulunur. Bunlar bir M1 Mac’te çalışıyor mu?

Eninde sonunda olacaklar. Apple’ın M1 MacBook’larının Kasım 2020’de piyasaya sürülmesinden itibaren, bu sanal makine programları henüz MacBook’ları desteklemeye hazır değildi.

Parallels Desktop ve VMware Fusion’ın mevcut sürümleri, Apple Silicon içeren MacBook’larda düzgün çalışmıyor. Bu uygulamalar , mevcut Intel Mac’lerdeki donanım sanallaştırma özelliklerine bağlıdır . Hem Parallels hem de VMware, gelecekteki sürümlerin olacağını vaat ediyor. VMware, bu yeni Mac’leri desteklemek için henüz bir zaman çizelgesine bağlı kalmaya hazır değil. Bu araçlar, Apple’ın yeni yongalarını desteklemek için değiştirilmelidir.

Windows, M1 İşlemcili Mac üzerinde Çalıştırabilir misiniz?

Ancak mimari bir kez daha sorun olacak. WWDC 2020’de Apple, Parallels’ın bir sanal makine olan Linux sanal makinesini kusursuz bir şekilde çalıştırdığını gösterdi. Bu muhtemelen Linux’un bir ARM versiyonuydu.

Bu yeni sanal makine araçları hazır olduğunda bile, sadece ARM işletim sistemlerini çalıştıracaklar gibi görünüyor. Parallels , “Microsoft’tan, ARM’de Windows’a x64 uygulamaları için destek [için] ekleme konusundaki haberlerine hayran kaldı” diyor.

Microsoft’un bundan yararlanmak için Mac kullanıcılarının sanal makinelere yüklemesi için ARM üzerinde Windows 10’u kullanıma sunması gerekir. Görünüşe göre Parallels, Apple Silicon’da Windows’un Intel sürümlerini çalıştırmaya çalışmıyor. Mümkün olsa bile bu çok yavaş olabilir.

Windows, M1 İşlemcili Mac üzerinde Çalıştırabilir misiniz?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu