Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Apple M1 silicon işlemcisi tanıtıldı! İşte yeni işlemci neler sunuyor?

Apple, artık Mac modellerinde kendi işlemcisi M1 modelini kullanacak. Peki Apple M1 Silicon işlemcisinin özellikleri nelerdir?

Sektör lideri performans, güçlü özellikler ve inanılmaz verimlilikle M1, Apple’ın özel olarak Mac için tasarlanmış ilk çipidir.


Apple bugün yarattığı en güçlü çip ve özellikle Mac için tasarlanmış ilk çip olan M1’i duyurdu. M1, küçük boyut ve güç verimliliğinin kritik öneme sahip olduğu Mac sistemleri için optimize edilmiştir.

Çip (SoC) üzerinde bir sistem olarak M1, çok sayıda güçlü teknolojiyi tek bir yongada birleştirir ve önemli ölçüde geliştirilmiş performans ve verimlilik için birleşik bir bellek mimarisine sahiptir. M1, en son 5 nanometre işlem teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kişisel bilgisayar çipidir ve Apple’ın şimdiye kadar bir çipe yerleştirdiği en fazla 16 milyar transistör ile donatılmıştır.

Düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdeğine, watt başına dünyanın en iyi CPU performansına, kişisel bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafiklerine, ve Apple Neural Engine ile çığır açan makine öğrenimi performansı.

Sonuç olarak M1, 3,5 kata kadar daha hızlı CPU performansı, 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı ve 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi sağlarken önceki nesil Mac’lere göre 2 kata kadar daha uzun pil ömrü sağlar. Performans ve verimlilikteki derin artışıyla M1, Mac için şimdiye kadarki en büyük sıçramayı sağlıyor.

Mac için Çip Üzerinde İlk Sistem

Mac’ler ve PC’ler geleneksel olarak CPU, G / Ç, güvenlik ve daha fazlası için birden fazla yonga kullanmıştır. Şimdi M1 ile, bu teknolojiler tek bir SoC’de birleştirilerek, daha yüksek performans ve güç verimliliği için yepyeni bir entegrasyon düzeyi sunuyor.

M1 ayrıca yüksek bant genişliğine sahip, düşük gecikmeli belleği özel bir pakette tek bir havuzda bir araya getiren birleşik bir bellek mimarisine sahiptir. Bu, SoC’deki tüm teknolojilerin aynı verilere verileri birden fazla bellek havuzu arasında kopyalamadan erişmesine izin vererek performansı ve verimliliği daha da artırır.

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Watt Başına Dünyanın En İyi CPU Performansı

M1, dört yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşan 8 çekirdekli bir CPU’ya sahiptir. Yüksek performanslı çekirdeklerin her biri, mümkün olduğunca verimli çalışırken tek iş parçacıklı görevler için endüstri lideri performans sağlar.

Düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdekleridir ve fotoğrafçıların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yıldırım hızıyla düzenlemelerine ve geliştiricilerin uygulamaları eskisinden neredeyse 3 kat daha hızlı oluşturmasına olanak tanır. Ve dördü birden çok iş parçacıklı performansta büyük bir artış için birlikte kullanılabilir.

Dört yüksek verimli çekirdek, gücün onda biri oranında olağanüstü performans sunar. Kendi başlarına, bu dört çekirdek çok daha düşük güçte mevcut nesil çift çekirdekli MacBook Air ile benzer performans sağlıyor.

E-postaları kontrol etmek veya web’de gezinmek gibi hafif, günlük görevleri yürütmenin ve pil ömrünü daha önce hiç olmadığı gibi korumanın en verimli yoludur. Ve sekiz çekirdeğin tümü, en zorlu görevler için inanılmaz bilgi işlem gücü sağlamak ve watt başına dünyanın en iyi CPU performansını sunmak için birlikte çalışabilir.

Dünyanın En Hızlı Entegre Grafikleri

M1, Apple’ın en gelişmiş GPU’sunu içerir. Günlük uygulamalar ve zorlu profesyonel iş yükleri dahil olmak üzere Mac uygulamalarının yıllarca analiz edilmesinden yararlanır. Sektör lideri performans ve inanılmaz verimlilikle, M1’deki GPU kendi başına bir sınıftır.

Yaklaşık 25.000 iş parçacığını aynı anda çalıştırabilen sekiz adede kadar güçlü çekirdeğe sahip olan GPU, çok sayıda 4K video akışının sorunsuz oynatılmasından karmaşık 3D sahnelerin oluşturulmasına kadar son derece zorlu görevleri kolaylıkla halledebilir. 2,6 teraflop iş hacmi ile M1, bir kişisel bilgisayarda dünyanın en hızlı entegre grafiğine sahiptir. 

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Çok Hızlı, Cihaz Üzerinde Makine Öğrenimi

M1 çipi, Apple Neural Engine’i Mac’e getirerek makine öğrenimi (ML) görevlerini büyük ölçüde hızlandırır. Apple’ın saniyede 11 trilyon işlem yapabilen en gelişmiş 16 çekirdekli mimarisine sahip olan M1’deki Neural Engine, 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi performansı sağlar.

Aslında, tüm M1 yongası, CPU’daki ML hızlandırıcıları ve güçlü bir GPU ile makine öğreniminde mükemmel olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle video analizi, ses tanıma ve görüntü işleme gibi görevler Mac’te daha önce hiç görülmemiş bir performans seviyesine sahip olacaktır.

Apple M1 Silicon Özellikleri

M1 çipi, aşağıdakileri içeren bir dizi güçlü özel teknolojiyle donatılmıştır:

  • Daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve geliştirilmiş otomatik beyaz dengesi ile daha yüksek kaliteli video için Apple’ın en yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP).
  • Sınıfının en iyisi güvenlik için en yeni Secure Enclave.
  • Daha hızlı ve daha güvenli SSD performansı için AES şifreleme donanımına sahip yüksek performanslı bir depolama denetleyicisi.
  • Mükemmel performans ve uzun pil ömrü için düşük güçlü, yüksek verimli ortam kodlama ve kod çözme motorları.
  • USB 4 desteği, 40 Gb / sn’ye kadar aktarım hızları ve her zamankinden daha fazla çevre birimi ile uyumluluk sunan Apple tasarımı Thunderbolt denetleyici.

macOS Big Sur, M1 için Optimize Edildi

macOS Big Sur, özüne kadar M1’in tüm özelliklerinden ve gücünden tam olarak yararlanacak şekilde tasarlandı ve performansta büyük bir artış, şaşırtıcı pil ömrü ve daha da güçlü güvenlik korumaları sunuyor. M1 ile, kullanıcıların her gün yaptığı şeyler fark edilir derecede daha hızlı ve daha pürüzsüz hissediyor.

Tıpkı iPhone ve iPad gibi, Mac de artık uykudan anında uyanıyor. Halihazırda dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari ile gezinmek artık JavaScript çalıştırmada 1,5 kata kadar daha hızlı ve neredeyse 2 kat daha hızlı yanıt veriyor.

Big Sur ve M1 ile Mac kullanıcıları her zamankinden daha fazla uygulama çalıştırabilir. Apple’ın tüm Mac yazılımları artık Evrenseldir ve M1 sistemlerinde yerel olarak çalışır. Universal’e güncellenmemiş mevcut Mac uygulamaları, Apple’ın Rosetta 2 teknolojisi ile sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Ve iPhone ve iPad uygulamaları artık doğrudan Mac’te çalışabilir. Ek olarak, Big Sur’un temelleri, grafikler için Metal’den makine öğrenimi için Core ML’ye kadar geliştirici teknolojileri de dahil olmak üzere M1’in gücünü ortaya çıkarmak için optimize edilmiştir.

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı Apple, Bilgisayarlarında Kullanacağı Yeni M1 İşlemcisini Tanıttı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu