Tiktok Takipçi Satın Al

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere Windows Klasör Şifreleme işlemini nasıl yapacağınızı detaylı olarak anlatacağız. Detaylar makalemizde...

Her bilgisayar kullanıcısının gizli tutmak istediği bazı klasörler veya dosyalar vardır. Klasörde olan şeyleri gizlemenin en güvenli yolu, klasörü saklamaktır ya da şifre koymaktır. Windows klasör şifreleme işlemi nasıl yapılır?


Neyse ki, Windows da böyle bir klasörü saklamak ya da parola ayarlamak için herhangi bir programa ihtiyacınız yok. Aşağıdaki adımlar aracılığıyla Windows klasör şifreleme işlemini programsız nasıl yapacağınızı açıkladık.

Öncelikle, gerekli olmayan klasörlerde planlanmamış klasör şifrelemesi yapmayı deneyin. Bu nedenle, düzgün çalıştığından emin olabilir ve şifrelenecek gerçek klasörü şifreleyebilirsiniz. Windows 10 klasör şifreleme işlemini burada detaylıca anlattık sizlere.

Ek olarak, işi bilen biri tarafından şifrelenmiş klasöre tersine mühendislik uygulayabilirsiniz. Bu adımları uygulayarak sizler de kendiniz programsız ve hiçbir araca gerek duymadan şifreleme yapabileceksiniz.

 Windows Klasör Şifreleme Programsız

  • Windows  klasör şifreleme işlemi için masaüstündeki veya Windows Dosya Gezgini’ndeki klasöre sağ tıklamanız ve Özellikler’e basmanız gerekir.
  • Genel sekmesinden özellikler penceresine girin ve gelişmiş düğmesine basın. Yalnızca bağlı sürücüdeki dosyalar tarafından görülebilir. Örneğin, ağ sürücülerindeki klasörler için bu geçerli değil.
  • Gelişmiş özellikler penceresini açın güvenli veri için içeriği şifrele onay kutusunu kaydedebilmek için tamam bölümüne basın.
  • Şifreleme ayarlarını kaydetmek için “Özellikler” penceresinde “Tamam” a veya “Uygula”>”Tamam” a basın.
  • Kaydedildikten sonra, klasöre sağ tık yapıp sırasıyla özelliklere oradan gelişmişe ve ayrıntılar’a basarak klasöre bağlı kullanıcı hesaplarını ve kurtarma anahtarlarını görebilirsiniz.
  • Bir klasörü ilk defa şifrelemek istediğinizde, EFS şifreleme anahtarını ve sertifikasını yedekleme istenir. USB flash sürücü gibi harici bir cihaza kaydedebilirsiniz (önerilir). Şimdi yedeklemeye basın. Bunu yapmak için, açılır pencerede basın veya daha sonra yedekleyin. Gelecekte dosyaları geri alamayabileceğiniz için yedekleme yapmamanız tavsiye edilmez.
  • Sonrasında ileri basarak şifrenizi oluşturun.

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Programla Klasör Şifreleme

Güvenli bir klasör işlevi sağlayan özel dosya şifreleme yazılımını kullanabilirsiniz. Axcrypt gibi programlar Windows10  klasör şifreleme özelliğine sahiptir. Bu, klasördeki dosyalara sadece sizin erişmenizi sağlamış olur. Dosyaların şifresini çözmek için kendi şifreleme parolanızı kullanabilirsiniz.

Herhangi bir dosyayı hemen hemen yukarıdaki işlemlerle aynı yolu takip ederek bu program sayesinde de şifreleyebilirsiniz. Dosyaya sağ tıklayıp Axcrypt ve şifreleye tıklamanız yeterli. Sonrasında dosyalarınızı yine güvenli bir şekilde şifrelemiş olacaksınız.

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu