Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 12’nin Yayınlanacağı Tarih Ortaya Çıktı

Microsoft, 2024 sonbaharında Windows 12‘yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve 2025 yılında daha geniş bir dağıtım planlıyor. Şirket içinde birkaç yeni tasarım fikriyle deneyler yapılıyor, bunlar arasında ‘yüzen’ bir görev çubuğuyla yeni bir masaüstü deneyimi bulunuyor. Microsoft, görev çubuğunu masaüstünden ayırarak ve kenarlarını yuvarlayarak yüzen bir efekt oluşturmak istiyor.

Microsoft henüz Windows 12’nin varlığını doğrulamadı, ancak en azından şu anda şirketin bu planı olduğu görülüyor. Microsoft bu yeni mühendislik sürecine bağlı kalırsa, Windows 13’ü 2027 veya daha sonraki bir tarihte alabiliriz, ancak teknoloji devinin planları her zaman geçmişte olduğu gibi değişebilir.


Build 2023 geliştirici konferansında Microsoft, Windows 11 için Windows Copilot ve masaüstü işletim sistemine yapay zeka entegrasyonu gibi birçok heyecan verici güncellemeyi duyurdu. Etkinlik sırasında Microsoft ayrıca “gelecek nesil Windows” üzerinde çalıştığını ima eden bir ipucu verdi, bu da Microsoft’un olası bir Windows 12 sürümü başlatmayı planladığını düşündürüyor.

Keynotlardan birinde, “Next-gen of Windows” başlıklı bir oturuma atıfta bulunan bir videonun ekran görüntüsü fark ettik. Bu oturum hakkında konuşulmamış olmasına rağmen, “gelecek nesil Windows” ifadesinin açık bir şekilde geçmesi, bu durumun bir sonraki nesil Windows 12’ye işaret olabileceğini düşündürüyor.

Microsoft daha önce “Next Valley Prototype Design” olarak adlandırılan bir terimle dolaylı olarak bir sonraki nesil Windows’a atıfta bulunmuştu. Şirketin iç testlerine dayanarak, Windows 12’nin farklı bir görünüme sahip bir masaüstüyle gelme olasılığı bulunuyor ve özgün bir özelliği olan yüzen bir görev çubuğu sunabilir.

Microsoft’un 2023 Ignite konferansında, yanlışlıkla yüzen bir görev çubuğu olan bir Windows 11 sürümü ipucu verdi. Bazıları bu durumun bir konsept veya teknoloji devinin tasarımcısının hatası olabileceğini düşündü, ancak Microsoft’un “yüzen görev çubuğu” üzerinde çalıştığı biliniyor.

Bu yeni tasarımı destekleyen kanıtlar, Windows 11’in önizleme sürümlerine kadar takip edilebilir. Son önizleme sürümleri, sistem tepsisi saati ve tarihini devre dışı bırakma seçeneği içeriyordu, bu da haberlerimizle uyumlu.

Eğer söylentiler doğruysa, beklemek çok uzun sürmeyebilir. Spekülasyonlar, Windows 12’nin 2024 yılında piyasaya çıkabileceğini düşündürüyor. Geliştirme sürecine aşina kaynaklara göre, Microsoft Windows 12’yi ARM işlemciler için optimize ediyor ve ayrıca “derinlemesine entegre AI özellikleri”ne dair referanslar da gördük, bunlar Smart Snap UI ve Windows Copilot olmayan özelliklerdir.

Diğer kaynaklar da daha önce Windows 12’nin yapay zekaya sahip olacağını bildirmişlerdi. Önümüzdeki yılın sonbaharında piyasaya sürülmesi planlanan Windows 12 için 2025 yılında daha geniş bir dağıtım bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu